Ale kino+
alekino+
Film. PROCH I PYŁ

PROCH I PYŁ


dramat, Macedonia/Niemcy/Wlk. Brytania/Włochy, 2001, 127 min.
reżyseria: Milcho Manchevski
obsada: Adrian Lester, David Wenham, Joseph Fiennes, Rosemary Murphy
Premiera w Ale kino+: 12.06.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 548 miejsce w rankingu
PROCH I PYŁ
1
2

Siedem lat po swoim obsypanym nagrodami debiucie, "Zanim spadnie deszcz", macedoński reżyser, Milcho Manchevski, zaproponował "Proch i pył". To nawiązująca do tradycji spaghetti westernu opowieść o amerykańskim rewolwerowcu walczącym na okupowanych przez Turków Bałkanach początku XX wieku.

Opowieść Manchevskiego zaczyna się w czasach współczesnych, na Manhattanie. Edge (Adrian Lester) jest drobnym nowojorskim kryminalistą. Skorumpowani policjanci przycisnęli go do muru i chłopak desperacko potrzebuje pieniędzy, by ich spłacić. Rozwiązaniem problemu wydaje się włamanie do mieszkania pewnej zamożnej staruszki. Tym razem Edge jednak się przeliczył. Zostaje przyłapany na gorącym uczynku. Właścicielka mieszkania, Angela (Rosemary Murphy), ma broń i wie jak się nią posługiwać. Jednak zamiast wezwać policję, starsza pani - trzymając wciąż złodzieja na muszce - zmusza go do wysłuchania pewnej historii. Jest to opowieść o dwóch braciach, którzy na początku XX wieku żyli na Dzikim Zachodzie. Luke (David Wenham) był urodzonym wojownikiem, zawodowym rewolwerowcem. Jego młodszy brat, Elijah (Joseph Fiennes), dopiero poznawał życie. Obaj zakochali się w tej samej kobiecie. Rywalizację wygrał Elijah. Rozgoryczony Luke wyjechał do Europy - los zagnał go aż do dalekiej Macedonii. W pozostającej w tureckim władaniu krainie wybuchało właśnie powstanie, krwawo tłumione przez okupantów. Luke został najemnikiem w tej brutalnej wojnie. Nie zastanawiał się, po której stronie powinien stanąć, aż do dnia, w którym życie uratowała mu ciężarna kobieta. Wybawicielka uświadomiła Amerykaninowi wybór, którego wcześniej czy później musiał dokonać: to wybór pomiędzy zabijaniem dla pieniędzy, a walką w słusznej spawie.

MILCHO MANCHEVSKI to wszechstronny artysta: jest fotografem, pisarzem, performerem i filmowcem. W 1994 pokazał swój pełnometrażowy debiut "Zanim spadnie deszcz". Film został obsypany wyróżnieniami, do ważniejszych należą wenecki Złoty Lew, Independent Spirit Award, nagroda publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym oraz nominacja do Oscara. Na swój następny obraz Macedończyk kazał czekać aż siedem lat. Ku zaskoczeniu krytyków reżyser zaproponował western, w dodatku w większej części rozgrywający się w Macedonii. Manchevski mówił, że inspiracją były dla niego klasyczne, realizowane w Europie spaghetti westerny z lat 60., zwłaszcza kino Sergia Leone. Recenzenci zwracali uwagę na inne źródła: czytelne odwołania do antywesternu "Butch Cassidy i Sundance Kid" oraz do brutalnej "Dzikiej bandy" Sama Pekinpaha. "Proch i pył" jest jednak nie tylko dialogiem z tradycją gatunku, lecz, przede wszystkim, postmodernistyczną opowieścią o opowieści, rozgrywającą się w dwóch planach czasowych refleksją o narracji, ubraną w kostium wciągającego, przygodowego, krwawego widowiska.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...