Ale kino+
alekino+
Film. PROGNOZA POGODY

PROGNOZA POGODY


film obyczajowy, Polska, 1982, 86 min.
reżyseria: Antoni Krauze
obsada: Jan Łopuszniak, Lena Wilczyńska, Witold Pyrkosz, Zbigniew Buczkowski
Premiera w Ale kino+: 23.02.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 33 miejsce w rankingu
PROGNOZA POGODY

Grupa pensjonariuszy ucieka z domu starców. Łyk wolności dodaje im skrzydeł i pozwala zachwycić się zapomnianym już przez nich światem.

Staruszkowie postanawiają opuścić placówkę, przekonani, że w związku z nadchodzącą zimą kierownictwo domu będzie chciało się ich pozbyć. Ich podejrzenia wzmaga dostarczony nocą transport trumien. Ucieczka wydaje się jedynym sposobem na przeżycie. Pierwsze chwile poza murami domu to zachłyśnięcie się rzeczywistością, smakiem świeżego mleka, bliskością natury. W obawie przed pościgiem, uciekinierzy wciąż zmieniają miejsce pobytu. Ich wędrówka to podróż po świecie, który po latach spędzonych "w zamknięciu", sprawia wrażenie krainy szczęśliwości.

"Prognoza pogody" to adaptacja jednego z opowiadań Marka Nowakowskiego z tomu "Układ zamknięty". Jest to kolejny, po "Monidle" i "Mecie", obraz ANTONIEGO KRAUZEGO skupiający się na konkretnej grupie społecznej. "Prognoza pogody" powstała w czasie, gdy Polska cieszyła się krótką i złudną wolnością. Jednak podobnie, jak niepokornym uciekinierom, także i Polakom już mały jej łyk dawał nadzieję. Reżyser doskonale nakreślił portret psychologiczny staruszków jako bohatera zbiorowego. Film zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Autorskich w San Remo (1987).

Antoni Krauze studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Jego fabularnym debiutem był film telewizyjny "Monidło", zrealizowany na podstawie opowiadania Jana Himilsbacha. Na dużym ekranie reżyser zadebiutował "Palcem bożym", według powieści Tadeusza Zawieruchy. Obraz ten został nagrodzony na MFF w Locarno. Kolejny film Krauzego - "Strach" - doceniono na festiwalu w San Sebastian. Ważne miejsce w jego twórczości zajmują także obrazy "Podróż do Arabii" i "Dziewczynka z hotelu Excelsior".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...