Ale kino+
alekino+
Film. PROM DO SZWECJI

PROM DO SZWECJI


film sensacyjny, Polska, 1979, 95 min.
reżyseria: Włodzimierz Haupe
obsada: Henryk Machalica, Henryk Talar, Joanna Żółkowska, Stanisław Bieliński, Zygmunt Fok
Premiera w Ale kino+: 21.11.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 528 miejsce w rankingu
1
2

Sensacja po Polsku - w jednym z polskich kościołów odnaleziony zostaje unikatowy zabytek: obraz Rafaela. Szajka międzynarodowych przemytników postanawia wykraść unikat.

Szczepan Zadra (Henryk Talar), Polak mieszkający na stałe w Szwecji, pracuje w międzynarodowej firmie "Oglund", dzięki czemu, nie wzbudzając niczyich podejrzeń, może często bywać w Polsce. Wraz z warszawskim antykwariuszem Gerberem (Stanisław Bieliński) i Samuelsonem (Henryk Machalica), właścicielem galerii sztuki w Sztokholmie, tworzą grupę przestępczą zajmującą się kradzieżą i handlem dziełami sztuki. Złodzieje dowiadują się, że w małym prowincjonalnym kościele w Polsce znajduje się niezwykle cenny obraz, prawdopodobnie autorstwa Rafaela. Postanawiają go ukraść a następnie wywieźć i sprzedać za granicą. W kradzieży Zadrze pomóc ma też poznana w sztokholmskim antykwariacie Samuelsona Agata (Joanna Żółkowska).

"Prom do Szwecji" to jeden z niewielu filmów fabularnych WŁODZIMIERZA HAUPEGO, jednego z mistrzów polskiej animacji. Z techniką animacji Haupe zapoznał się podczas pobytu w Czechosłowacji tuż po II wojnie światowej, gdzie wyjechał jako korespondent prasowy. Jego animacje doceniono nie tylko w Polsce - jego "Cyrk" z 1958 roku (połączenie techniki animowanej z filmem kukiełkowym) zdobył Brązowy Medal na festiwalu filmów kukiełkowych w Bukareszcie, a rok późniejsza "Zmiana warty" triumfowała na festiwalu w Edynburgu i w Cannes, gdzie otrzymała pierwszą nagrodę w kategorii filmów krótkometrażowych.

Fabularny debiut Haupego przypadł na rok 1960, kiedy - wraz z Haliną Bielińską - zrealizował komedię "Szczęściarz Antoni". Do jego najbardziej uznanych filmów należy "Pejzaż z bohaterem" (1970) ze świetną rola Gustawa Holoubka, do najpopularniejszych - "Doktor Judym" (1975) z Janem Englertem. Po jego śmierci w 1994 roku Maciej Karpiński pisał o nim w pożegnaniu: "Po odejściu ze Stowarzyszenia Filmowców Polskich - niemal do końca swych dni - pełnił funkcję Pełnomocnika Przewodniczącego Komitetu Kinematografii ds. Zawodów Filmowych, usiłując zapanować nad chaosem okresu przemian i transformacji polskiego kina".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...