Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Prorok

Prorok

UN PROPHETE
dramat sensacyjny, Francja/Włochy, 2009, 165 min.
reżyseria: Jacques Audiard
obsada: Adel Bencherif, Hichem Yacoubi, Niels Arestrup, Tahar Rahim
Premiera w Ale kino+: 24.06.2019 r.
343
Prorok

Dziewiętnastoletni, niepiśmienny Arab, Malik El Djebena, trafia na sześć lat do więzienia za atak na policjanta.

By w nim przetrwać potrzebuje protekcji jednej z grup etnicznych, które rywalizują tam o wpływy. Zwraca uwagę bossa korsykańskiej mafii Césara Lucianiego (Niels Arestrup) i zostaje jego chłopcem na posyłki, a tym samym wrogiem dla muzułmanów, widzących w nim zdrajcę. Wkrótce chłopak zostaje zmuszony do popełnienia morderstwa. Przyparty do muru wykonuje zadanie. Z czasem coraz bardziej konsekwentnie i bezwzględnie pnie się po szczeblach więziennej hierarchii. Uczy się pisać i czytać, coraz bardziej wierząc we własne możliwości. Wkrótce nie wystarcza mu już rola pełniona dotychczas. Myśli o zyskaniu prawdziwej władzy.

"Prorok" to jeden z najbardziej gorzkich obrazów ostatnich lat. Jednak pozbawiony złudzeń film JACQUES'A AUDIARDA ("Na moich ustach", "W rytmie serca") przyciągnął do kin 1,3 miliona Francuzów i całkowicie zdominował ceremonię przyznawania Cezarów za rok 2009, zdobywając łącznie 9 statuetek na 13 nominacji. Był też francuskim kandydatem do Oscara i rewelacją festiwalu w Cannes, gdzie zdobył Grand Prix. Film opowiada o życiu osadzonych w jednym z francuskich zakładów karnych i z socjologiczną precyzją ukazuje mechanizmy sprawiające, że instytucje, które w teorii mają na celu resocjalizację, w rzeczywistości stają się kuźnią kryminalistów. Historia wrażliwego chłopaka, który z drobnego przestępcy przeistacza się w groźnego bandytę wydała się Jacques'owi Audiardowi doskonałą okazją do polemiki z wizją kryminalistów obowiązującą w kinie amerykańskim. Punktem odniesienia był dla niego "Człowiek z blizną" i grana przez Ala Pacino postać Tony'ego Montany. "Może to trochę nieskromnie zabrzmi, ale zależało mi na stworzeniu nowego typu przestępcy, który będzie bardziej interesujący z punktu widzenia odbiorcy filmu: kogoś bliskiego, komu zdarza się popełniać karygodne czyny, ale nie kogoś, kogo się z gruntu całym sercem potępia, jak Tony'ego Montanę właśnie" - tłumaczył Audiard. Zamiarem reżysera było zerwanie z obowiązującym w kinie stereotypem przestępcy jako twardziela. Bohater "Proroka" to z początku pozbawiony osobowości, niepewny siebie młodzieniec, w którym na oczach widza rodzi się tożsamość. "Od początku wiedzieliśmy, że tej roli nie może zagrać znany aktor, ponieważ jest to opowieść o wyjściu z cienia" - mówił reżyser, który posiadającego algierskie korzenie Tahara Rahima odkrył na planie serialu telewizyjnego produkcji CANAL+ "La Commune". Aktor przełomową w karierze kreacją zaskarbił sobie uznanie krytyki i zdobył dzięki niej m.in. Europejską Nagrodę Filmową i dwa Cezary - dla najlepszego aktora i najbardziej obiecującego debiutanta. Z wcielającym się w jego korsykańskiego protektora Nielsem Arestrupem reżyser pracował wcześniej na planie "W rytmie serca". O fascynującej relacji jego bohatera z Malikiem Audiard mówił: "Jest dla niego szorstki i nie pokazuje ojcowskiej wrażliwości. Nie ma tu sentymentalnej przyjaźni czy uczucia. To jest relacja oparta na władzy".

Najważniejszym zadaniem stojącym przed reżyserem było oddanie na ekranie atmosfery panującej we francuskich zakładach karnych. Na początku kosztem 2,5 miliona euro wybudowano na przedmieściach Paryża wierną kopię typowych więziennych budynków. Umieszczono w nich nie tylko aktorów, ale i statystów mających za sobą kryminalną przeszłość. Dla zwiększenia realizmu reżyser wpadł na pomysł nagrania autentycznych dźwięków z więzienia, czego efektem jest obecny w filmie nieustanny zgiełk, niemilknący nawet w nocy. Zadbano o każdy szczegół, jak na przykład powracające zbliżenie puszki kawy zbożowej Ricoré, ulubionej używki francuskich skazanych.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...