Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. PROSTY PLAN

PROSTY PLAN

A Simple Plan
thriller, Francja/Japonia/Niemcy/USA/Wlk. Brytania, 1998, 117 min.
reżyseria: Sam Raimi
obsada: Bill Paxton, Billy Bob Thornton, Brent Briscoe, Bridget Fonda
Premiera w Ale kino+: 16.12.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 58 miejsce w rankingu

W mroźną sylwestrową noc trzech mężczyzn znajduje w śniegu wrak samolotu, a w nim spalone ciało pilota i walizkę z czterema milionami dolarów. Jeden z nich, szanowany księgowy Hank Mitchell (Bill Paxton) uważa, że pieniądze należy odnieść na policję.

Jednak jego ociężały umysłowo brat Jacob (Billy Bob Thornton) i ich wspólny kumpel, nieudacznik i alkoholik Lou (Brent Briscoe) mają inne zdanie. W fortunie widzą szansę na lepsze życie i upragnione szczęście, którym dla Jacoba jest powodzenie wśród kobiet, a dla Lou - szacunek żony. Ustalają kompromis - podzielą się znaleziskiem, ale dopiero wtedy, kiedy sprawa wypadku ucichnie i nikt nie będzie interesował się pieniędzmi. Jednak z pozoru prosty plan zaczyna się komplikować, kiedy w grę wchodzi niepohamowana chciwość, którą w końcu zaczynają odczuwać wszyscy, nawet Hank, podjudzany przez chorobliwie ambitną żonę Sarah (Bridget Fonda). Bohaterowie plączą się w sieci kłamstw i krętactw, czują coraz większe niebezpieczeństwo i - zdesperowani - nieuchronnie zbliżają się do zbrodni.

"Prosty plan" to powieściowy debiut Scotta B. Smitha, który z początku miał mieć postać scenariusza. W rezultacie autorowi udało się połączyć jedno z drugim: nie tylko napisał książkę, która przez siedem tygodni nie schodziła z prestiżowej listy bestsellerów "New York Timesa", ale - po tym, jak jego powieścią zainteresował się Sam Raimi - Smith przerobił swoją prozę na scenariusz. W dodatku - z bardzo dobrym skutkiem, czego dowodem jest chociażby nominacja do Oskara za najlepszy scenariusz adaptowany - drugą nominację otrzymał Billy Bob Thornton za drugoplanową rolę męską.

"Prosty plan" jest również wyjątkowym filmem w dorobku reżyserskim SAMA RAIMIEGO, uznanego twórcy krwawych horrorów ("Martwe zło") czy parodii czarnego kina ("Crimewave"), ale przede wszystkim reżysera późniejszych, komercyjnych hitów "Spider-Man" i "Spider-Man 2".

"Prosty plan" bywa często porównywany do słynnego thrillera braci Coenów "Fargo". Nie bez powodu - Raimi współpracował już z tym genialnym rodzinnym duetem jako współautor scenariusza do "Hudsucker Proxy". Porównania prowokuje również podobny, klaustrofobiczny klimat obu obrazów, a także wszechobecna biel śniegu potęgująca nastrój lęku i osaczenia. I to kolorystyka właśnie jest jednym z kluczy do "Prostego planu", w którym - z palety uproszczonych barw - wyróżniają się jedynie dwa kolory: zieleń dolarów i czerwień krwi. Dodatkowo w prologu biel śniegu przecinają czarne kruki, które złowieszczo zapowiadają końcową katastrofę. Taka wizualizacja prowadzi widza w stronę moralitetu, a akcję filmu przenosi z prowincjonalnego amerykańskiego miasteczka w uniwersalną sferę mitu, gdzie toczy się odwieczna walka Dobra ze Złem.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...