Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. PRYWATNE PIEKŁO

PRYWATNE PIEKŁO

Affliction
dramat, USA, 1997, 109 min.
reżyseria: Paul Schrader
obsada: James Coburn, Nick Nolte, Sissy Spacek, Willem Dafoe
Premiera w Ale kino+: 17.08.2005 r.
3.25
343
26 głosy | 1057 miejsce w rankingu

Dramat mężczyzny, którego przeżyte w dzieciństwie traumy powoli popychają ku przemocy i szaleństwu - jedno z najważniejszych dzieł w dorobku Paula Schradera, współtwórcy "Taksówkarza" i "Wściekłego byka".

Wade Whitehouse (Nick Nolte) pełni funkcję szeryfa w małym miasteczku w New Hampshire. Jest potężnym, zwalistym mężczyzną o aparycji rewolwerowca ze starych westernów, ale w głębi duszy wypełniona go strach, frustracja i bark szacunku do samego siebie. Wade jest kiepskim policjantem, nie lepszym ojcem i jeszcze gorszym mężem. Rodzina od niego odeszła; była żona serdecznie Wade'a nie znosi, a córka czuje się nim głęboko rozczarowana. Szeryf Whitehouse zamierza jednak w sądzie odebrać matce prawo do opieki nad dziewczynką. Jest jedyną osobą, która nie dostrzega, że nie ma najmniejszych szans na wygranie procesu. Po prostu nie sprawdził się w roli ojca. Przyczyną życiowych niepowodzeń Wade'a Whitehouse'a jest nieszczęśliwe dzieciństwo zamienione w koszmar przez brutalnego ojca-alkoholika (James Cobrun). Co gorsza bohater do dziś nie wyrwał się spod zgubnego wpływu opresyjnego rodzica. Wade regularnie odwiedza sędziwego już ojca, którego nienawidzi i jednocześnie wciąż się boi.

Szeryf Whitehouse od lat kumulował w sobie frustrację i agresję. Wszystko wybucha, kiedy w okolicy odchodzi do tragicznego wypadku. Znajomy szeryfa, Jack (Jim True), najmuje się jako przewodnik i zabiera do lasu na polowanie bogatego działacza związków zawodowych z wielkiego miasta. Z puszczy wraca żywy tylko Jack; twierdzi, że związkowiec przypadkowo postrzelił się śmiertelnie z własnej broni. Wade Whitehouse nie wierzy jednak w wypadek. Podejrzewa morderstwo; jest przekonany, że za śmiercią pechowego myśliwego stoi jakiś potężny spisek. Szeryf rozpoczyna gorączkowe śledztwo jednak w oczach większości mieszkańców miasteczka zachowuje się jak paranoik.

Narratorem "Prywatnego piekła" jest brat głównego bohatera, Rolfe (Willem Dafoe). W odróżnieniu od Wade'a, udało mu się uciec z miasteczka i wydostać spod trującego wypływu ojca. Rolfe przeniósł się do Nowego Jorku i został pisarzem. Jego głos słyszymy z offu już w pierwszej scenie, ale na ekranie pojawia się dopiero w połowie filmu. Przybywa na pogrzeb matki - ta śmierć staje się katalizatorem, który przyspiesza prawdopodobnie i tak nieuniknioną tragedię i wybuch szaleństwa szeryfa Wade'a.

Autor "Prywatnego piekła" PAUL SCHRADER znany jest przede wszystkim jako częsty współpracownik Martina Scorsese i scenarzysta jego filmów, między innymi "Wściekłego byka", "Ostatniego kuszenia Chrystusa", a także legendarnego "Taksówkarza". Ten ostatni film wiele łączy z "Prywatnym piekłem". Wade Whitehouse to w pewnym sensie inne wcielenie bohatera "Taksówkarza" Travisa Bickle'a - ciężko doświadczony mężczyzna, który pod maską twardziela ukrywa strach i jest chodzącą bombą zegarową - wcześniej czy później wybuchnie eksplozją szaleństwa i przemocy.

W "Prywatnym piekle" Schrader przypomina, że jest nie tylko wybitnym scenarzystą, lecz również doskonałym reżyserem. To film, w którym każdy kadr i szczegół są przemyślane, a do budowy dramaturgii wykorzystane są wszystkie możliwe elementy, od zaśnieżonego, przygnębiającego pejzażu i szarego, wiecznie zachmurzonego nieba nad New Hampshire po znakomite kreacje aktorskie. Schrader zgromadził na planie wyborową obsadę - role drugoplanowe grają aktorzy tej klasy co Willem Dafoe i Sissy Spacek, przede wszystkim jednak doprowadził do aktorskiego pojedynku Nicka Nolte i legendy spaghetti-westernów, Jamesa Coburna. Obydwaj zagrali w "Prywatnym piekle" wielkie role i obydwaj zostali nominowani do Oscara - Akademia nagrodziła ostatecznie Coburna.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...