Ale kino+
alekino+
Film. PRZECIWNIK

PRZECIWNIK

L'adversaire
dramat, Francja/Szwajcaria/Hiszpania, 2002, 124 min.
reżyseria: Nicole Garcia
obsada: Bernard Fresson, Daniel Auteuil, Geraldine Pailhas, Géraldine Pailhas, Géraldine Pailhas, Martin Jobert
Premiera w Ale kino+: 18.03.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 431 miejsce w rankingu
1
2

Oparta na faktach smutna historia seryjnego mordercy, a przede wszystkim bowarysty, mitomana i frustrata, który wybiera niemożliwe życie w urojonym świecie. W roli głównej Daniel Auteuil.

Przez ostatnie piętnaście lat Jean-Marc Faure (Daniel Auteuil) żył - delikatnie mówiąc - w sporym zakłamaniu. Dlatego teraz jego żona, dzieci, przyjaciele, a nawet rodzice święcie wierzą, że Jean jest świetnym lekarzem i jednym z najważniejszych członków WHO - Światowej Organizacji Zdrowia. On jednak nie ukończył nawet studiów medycznych i przez cały ten czas karmi wszystkich coraz większymi kłamstwami na temat własnej kariery. Innych mami z kolei opowieściami o swoich sukcesach na giełdzie, co sprawia, ze przyjaciele zaczynają powierzać mu swoje oszczędności, aby inwestując je podwoił ich majątki. To właśnie za te środki Jean kupuje rodzinie lepszy dom, szybszy samochód, a nawet utrzymuje wiecznie napaloną kochankę, która ma być dla niego rodzajem premii. Jean świetnie czuje się w swoim wymyślonym życiu, brnie w coraz większe kłamstwa, ale cały czas nie traci nad niczym kontroli. Nagle jednak misterna sieć oszustw zaczyna drgać coraz mocniej. Ktoś domaga się zwrotu zainwestowanych pieniędzy, ktoś inny zaczyna podejrzewać, że Jean nie pracuje jednak w WHO. Mężczyzna postanawia za wszelką cenę nie dopuścić do tego, aby go zdemaskowano. Za wszelką cenę - nawet najwyższą.

Czwarty film w reżyserskiej karierze NICOLE GARCII, znanej francuskiej aktorki, oparty jest na powieści Emmanuel Carrère, opowiada jednak o wydarzeniach prawdziwych. Inspiracją dla książki, która oprócz Garcii zafascynowała również innego reżysera, Laurenta Canteta, był proces seryjnego mordercy Jean-Claude'a Romanda, który 9 stycznia 1993 roku zamordował swoją żonę, rodziców i dwójkę dzieci. Prezentowany w konkursie głównym w Cannes i nominowany do trzech Cezarów film Garcii nie uniknął więc porównań ze zrealizowanym w tym samym roku "Odjazdem" Canteta. Cantet punkt ciężkości swojej interpretacji przeniósł jednak na dramat człowieka, który stracił pracę i nie umie powiedzieć żonie prawdy. W jego filmie, nagrodzonym Don Kichotem w Cannes i FIPRESCI podczas Viennale, główną rolę zagrał Aurélien Recoing, znany w Polsce z obrazu "Cała zima bez ognia" Grega Zglińskiego, polskiego reżysera ze szwajcarskimi korzeniami. U Garcii w rolę Jeana wciela się z kolei Daniel Auteuil, bez wątpienia najbardziej uznany obecnie francuski aktor, laureat m.in. nagrody aktorskiej w Cannes za komedię "Ósmy dzień" (1996) oraz dwóch Europejskich Nagród Filmowych, m.in. za rolę w "Ukryte" Michaela Hanekego.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...