Ale kino+
Miesiąc z miniserialem
Film. Przed wschodem słońca

Przed wschodem słońca

Before Sunrise
komediodramat, USA/Austria/Szwajcaria, 1995, 97 min.
reżyseria: Richard Linklater
obsada: Erni Mangold, Ethan Hawke, Julie Delpy
Premiera w Ale kino+: 2.02.2016 r.
5.00
343
5 głosy | 55 miejsce w rankingu
Przed wschodem słońca

"Przed wschodem słońca" to film, w którym właściwie nie dzieje się nic, a jednocześnie dzieje się... wszystko. On - Jesse (Ethan Hawke) - jest młodym i zaskakująco wrażliwym Amerykaninem, który swoje życie spędza w niekończących się podróżach. Ona - Céline (Julie Delpy) - to świetnie mówiąca po angielsku Francuzka, która wraca właśnie do Paryża na studia.

Spotykają się przypadkowo w pociągu na trasie Budapeszt-Wiedeń i zaczynają rozmawiać. Właściwie o niczym, bo ich rozmowa ślizga się po powierzchni, gładko przeskakuje z tematu na temat i od początku wydaje się błaha, do bólu zwyczajna. Oboje pozostają przecież anonimowi i wiedzą dobrze, że za chwilę, gdy pociąg dotrze do Wiednia, każde pójdzie w swoją stronę. Dzieje się jednak inaczej. Jesse niespodziewanie prosi Céline, by w mieście Freuda spędziła z nim kilkanaście godzin przed swoim odlotem za Atlantyk. Równie niespodziewanie dziewczyna się zgadza. Nie mają pieniędzy, nie znają miasta, ale na ten krótki czas mają siebie. Mniej ważne są więc miejsca, do których przypadkowo trafiają: jakaś kawiarnia, most na Dunaju, cmentarz, sklep z płytami. Liczy się rozmowa, coraz bardziej szczera - o życiu, śmierci, religii, miłości, seksie, marzeniach, rodzinie.

"Przed wschodem słońca" to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych i najsubtelniejszych filmów o miłości lat 90. Nie mogli o tym jeszcze wiedzieć widzowie festiwalu filmowego w Berlinie w roku 1995, gdzie film RICHARDA LINKLATERA pokazywany był po raz pierwszy, ale już wtedy projekcji towarzyszył zgodny zachwyt, który szybko zamienił się w Srebrnego Niedźwiedzia dla niemal nieznanego, 35-letniego wówczas reżysera.

W pozbawionym tradycyjnej akcji, celowo "rozgadanym" filmie Linklaterowi udało się sportretować pokolenie młodych lat 90., pragnienie bliskości i spontanicznej przygody, ale przede wszystkim - rodzące się uczucie. Z mistrzowską subtelnością reżyser pokazuje, jak między Jesse i Céline zaczyna kiełkować miłość, która daje im szczęście, a jednocześnie przeraża. Sam film też był ryzykiem, ale Linklater wygrał przede wszystkim dzięki aktorom - młodziutki Ethan Hawke i znana z filmów Kieślowskiego Julie Delpy dali swoim postaciom naturalność, wdzięk i młodzieńczą energię. Reżyser po blisko dziesięciu latach postanowił zresztą do bohaterów powrócić. W "Przed zachodem słońca" z roku 2004 Jesse i Céline spotykają się w Paryżu, równie niepewni, nieszczęśliwi i głodni uczuć. I tu Linklater brawurowo uniknął pułapek sequeli - udało mu się nakręcić film równie wybitny jak ten sprzed dziewięciu lat.

KOMENTARZE - ARCHIWUM

#kaczka
wawa
15.02.2005 21:59
CYTUJ

doskonale wywarzone,idealnie zminimalizowane.... prawdziwa miłość trwa tylko chwile ale jest czymś niesamowitym,prawda?


sober

Leon Zawodowiec
postów: 753
15.02.2005 22:20
CYTUJ

prosta, cudowna historia
romantyzm który nie staje się banałem. spotykają się, spacerują przez letni, nocny wiedeń...
urzekająca julie delpy i świetny ethan hawke

dwoje młodych, wrażliwych idealnie się rozumiejących

wspaniałe inteligentne dialogi, o życiu, doświadczeniu, miłości, jej istocie, wielkości, poszukiwaniu jej przez całe życie.
moment pożegnanie, ściska za serce [wiemy że są stworzeni dla siebie, ale czy mogli by ze sobą żyć, ale mimo wszystko rozstanie boli...]

piękny [to słowo genialnie oddaje jego istotę] film

jestem chwilowo rozbity tym seansem

#luccaass
Żagań
15.02.2005 23:08
CYTUJ

Rzeczywiście, minęła ponad godzina, a film dalej siedzi w głowie. "Chwilowo rozbija" jak stwierdził doskonale mój poprzednik... to chyba miara dobrego filmu:) Dobrze jest dokonać czasami w taki zwykły dzień takiego prywatnego małego odkrycia, jakim jest właśnie "Przed wschodem słońca" :)


sober

Leon Zawodowiec
postów: 753
16.02.2005 15:21
CYTUJ

taki film pomaga
pomaga wyrwać się czasem z pewnych skostaniałych form, z powszedniości dnia codziennego, daje dużą siłę, do życia...

21.02.2005 20:08
CYTUJ

proszę wyemitujcie go jeszcze raz ale nie we wtorek o 9:50 bo wtedy jestem w szkole !!!!!!!
wiec najlepeij by było w gdzoinach po południowych najelepiej w weekend
sobie życze ...no prosze
Ethan Hawke ......... oj pozdrwaiam Cie Etha ;) he


oktoberka

Autostopowicz
postów: 1
24.02.2005 00:32
CYTUJ

Gdy film byl na ekranach kin przed laty, zrobil na mnie wielkie wrazenie: tresc nad forme... A teraz widzialam fragment: intrygujaca uroda J. Delphy i jakos tylko tyle... Widocznie poszukuje w chwili obecnej czegos innego w filmie:)
PS. A Pan E.H. nie robi na mnie wrazenia, hihi. Choc gra ok.

#Bohun
Kraów
27.02.2005 22:12
CYTUJ

Bardzo dobry film świetnego reżysera. Szkoda, że tak mało tego typu filmów dziś powstaje. Niby nic sie nie dzieje, ale jednak film wciąga i ukazuje coś bardzo ulotnego - urok, który tkwi w prostej sytuacji, wartość rozmowy, ciekawość poznania drugiego człowieka, celowośc otworzenia się na innych. Nie ulaga watpliwości, że urok filmu byłby mniejszy, gdyby para ta spotkała sie ponownie, gdyby zaczęli ze soba chodzić, gdyby zaczęli sie soba nudzic ... Az boje sie oglądnąć drugiej części tego filmu - "Przed zachodem słonca". Jesli czegoś mi brak w tym filmie, to wiedenskich zabytków - których w tle jest na prawde niewiele

#Juin
28.02.2005 22:03
CYTUJ

Zakochałam się w tym filmie;) Już dawno nie widziałam czegoś tak pięknego i uroczego o miłości, czegoś co nie jest kolejnym hollywoodzkim schematem sentymentalnego uczucia...
Dwoje ludzi - tak zwyczajnych, na których spotkanie złożyło się szereg zwykłych przypadków, którzy pod wpływem impulsu spędzają noc razem. Jednocześnie widzimy dwoje ludzi- tak niezwykłych, stworzonych dla siebie, których nagły impuls (miłość od pierwszego wejrzenia?) skłania do przeżycia kilkunastu niesamowitych godzin, które na zawsze wyryją ślad w ich sercach.
Prawdziwa miłość trwająca jedną noc? A raczej prawdziwa miłośc, której dane było trwać tylko jedną noc. Ale może to i lepiej...

#Nulka
05.03.2005 15:57
CYTUJ

piekny, cudowny w swej prostocie i uroczy film. niesamowita sceneria oraz doalogi toczące się między bohaterami.to naprawdę przepiękna historia warta poświęcenia prawie 100minut naszego życia!!!!polecam wszystkim!!!!!

#Bone Collector
07.03.2005 18:00
CYTUJ

jeżeli ktoś nie wie, co to jest magia kina, to powinien zobaczyć ten film.
Piękny!! Podobnie jak "Przed zachodem słońca" Ale tych dwóch filmów
nie można oglądać od razu. Trzeba poczekać, żeby zobaczyć jak
bohaterowie dojrzali i jak się zmieniły ich poglądy. Podoba mi się ten
zabieg reżysera na końcu, w którym pokazuje te miejsca które Jessie i
Celine odwiedzają w nocy, a za dnia są już "puste" bez nich. Czy
zastanawialiście sie , ile takich ważnych dla róznych ludzi miejsc,
mijamy każdego dnia??

10.03.2005 17:10
CYTUJ

p i ę k n e

#Albercik
20.03.2005 18:27
CYTUJ

strasznie nudny film i do tego te beznadziejne dialogi typowe dla hollywodzkiego kina

#Joan
Łódź
03.11.2005 19:35
CYTUJ

Film ten tak bardzo zachodzi w pamieć, ponieważ opowiada historie
marzenia. Marzenia o prawdziwej, spotanicznej miłoście, o podróży,
ale przede wszystkim o poczuciu doskonałego spełnienia. BYĆ, CZUĆ...
Jako dodatek mamy tutaj cudowną gre aktorską i niebanalne dialogi,
dzięki który film ten jest tak niezwykły.

SERIALE

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders" to epicki dramat gangsterski, osadzony w latach 20. XX wieku w powojennym Birmingham.


Safe House 2

Safe House 2

2. sezon czteroodcinkowego brytyjskiego serialu kryminalnego.


35 dni

35 dni

Serial kryminalny, w którym widzowie wcielają się w rolę detektywa.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.