Ale kino+
alekino+
Film. Przed wschodem słońca

Przed wschodem słońca

Before Sunrise
komediodramat, USA/Austria/Szwajcaria, 1995, 97 min.
reżyseria: Richard Linklater
obsada: Erni Mangold, Ethan Hawke, Julie Delpy
Premiera w Ale kino+: 2.02.2016 r.
5.00
343
5 głosy | 55 miejsce w rankingu
Przed wschodem słońca

"Przed wschodem słońca" to film, w którym właściwie nie dzieje się nic, a jednocześnie dzieje się... wszystko. On - Jesse (Ethan Hawke) - jest młodym i zaskakująco wrażliwym Amerykaninem, który swoje życie spędza w niekończących się podróżach. Ona - Céline (Julie Delpy) - to świetnie mówiąca po angielsku Francuzka, która wraca właśnie do Paryża na studia.

Spotykają się przypadkowo w pociągu na trasie Budapeszt-Wiedeń i zaczynają rozmawiać. Właściwie o niczym, bo ich rozmowa ślizga się po powierzchni, gładko przeskakuje z tematu na temat i od początku wydaje się błaha, do bólu zwyczajna. Oboje pozostają przecież anonimowi i wiedzą dobrze, że za chwilę, gdy pociąg dotrze do Wiednia, każde pójdzie w swoją stronę. Dzieje się jednak inaczej. Jesse niespodziewanie prosi Céline, by w mieście Freuda spędziła z nim kilkanaście godzin przed swoim odlotem za Atlantyk. Równie niespodziewanie dziewczyna się zgadza. Nie mają pieniędzy, nie znają miasta, ale na ten krótki czas mają siebie. Mniej ważne są więc miejsca, do których przypadkowo trafiają: jakaś kawiarnia, most na Dunaju, cmentarz, sklep z płytami. Liczy się rozmowa, coraz bardziej szczera - o życiu, śmierci, religii, miłości, seksie, marzeniach, rodzinie.

"Przed wschodem słońca" to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych i najsubtelniejszych filmów o miłości lat 90. Nie mogli o tym jeszcze wiedzieć widzowie festiwalu filmowego w Berlinie w roku 1995, gdzie film RICHARDA LINKLATERA pokazywany był po raz pierwszy, ale już wtedy projekcji towarzyszył zgodny zachwyt, który szybko zamienił się w Srebrnego Niedźwiedzia dla niemal nieznanego, 35-letniego wówczas reżysera.

W pozbawionym tradycyjnej akcji, celowo "rozgadanym" filmie Linklaterowi udało się sportretować pokolenie młodych lat 90., pragnienie bliskości i spontanicznej przygody, ale przede wszystkim - rodzące się uczucie. Z mistrzowską subtelnością reżyser pokazuje, jak między Jesse i Céline zaczyna kiełkować miłość, która daje im szczęście, a jednocześnie przeraża. Sam film też był ryzykiem, ale Linklater wygrał przede wszystkim dzięki aktorom - młodziutki Ethan Hawke i znana z filmów Kieślowskiego Julie Delpy dali swoim postaciom naturalność, wdzięk i młodzieńczą energię. Reżyser po blisko dziesięciu latach postanowił zresztą do bohaterów powrócić. W "Przed zachodem słońca" z roku 2004 Jesse i Céline spotykają się w Paryżu, równie niepewni, nieszczęśliwi i głodni uczuć. I tu Linklater brawurowo uniknął pułapek sequeli - udało mu się nakręcić film równie wybitny jak ten sprzed dziewięciu lat.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...