Ale kino+
alekino+
Film. Przed zachodem słońca

Przed zachodem słońca

Before Sunset
obyczajowy, USA, 2004, 77 min.
reżyseria: Richard Linklater
obsada: Ethan Hawke, Julie Delpy, Rodolphe Pauly, Vernon Dobtcheff
Premiera w Ale kino+: 9.02.2016 r.
5.00
343
5 głosy | 38 miejsce w rankingu
Przed zachodem słońca
1
2

Reżyser Richard Linklater oraz aktorzy Julie Delpy i Ethan Hawke wracają do miejskiej włóczęgi sprzed dziewięciu lat, która stała się w kinie symbolem utraconej miłości.

Dziewięć lat temu Paryżanka Celine (Julie Delpy) i Amerykanin Jesse (Ethan Hawke) spędzili ze sobą niezwykłą noc w Wiedniu - rozmawiając i włócząc się po mieście, trochę flirtując, trochę marząc. Rozstali się bez wymieniania adresów i telefonów, ale z obietnicą spotkania za sześć miesięcy. Do kolejnej randki jednak nie doszło.

Jesse jest dziś cenionym pisarzem, któremu sławę przyniosła powieść o tamtej wiedeńskiej nocy. W Paryżu kończy właśnie trasę promującą jego książkę. Na spotkaniu z publicznością zjawa się Celine - dziś działająca na wielu polach ekologii aktywistka. Do odlotu Jesse'a do Ameryki pozostaje jeszcze trochę czasu, więc - starym zwyczajem - oboje postanawiają powałęsać się razem po Paryżu. Rozmawiają o pracy i pasjach, o swoich związkach, które niekoniecznie są ich spełnieniem oraz o ich spotkaniu sprzed lat, które mogło zmienić całe ich życie.

Prequel filmu - "Przed wschodem słońca" z 1995 roku - nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie za reżyserię, był artystycznym manifestem RICHARDA LINKLATERA. Niezależny filmowiec proponował widzom kino z jednej strony nawiązujące do Nowej Fali, z drugiej nakreślił bardzo współczesny portret młodych ludzi. Do tego portret naprawdę współtworzony przez aktorów: Julie Delpy i Ethan Hawke byli współautorami scenariusza. Richard Linklater, który wcześniej zyskał już niemałą popularność dzięki obrazowi "Uczniowska balanga", w "Przed wschodem słońca" przemycił też swoją wizję współczesnego człowieka: kontestatora, żyjącego nieco na marginesie świata, nieprzystającego do jego reguł. Czy po dziewięciu Celine i Jesse zmienili się? To jedno z napięć tworzących ten niezwykły sequel, nakręcony nie z powodów komercyjnych, ale z czystej ciekawości wobec bohaterów. "Przed zachodem słońca", jak jego poprzednik, trafił do konkursu głównego w Berlinie. Otrzymał również nominację do Oscara za scenariusz, którego współautorami (oprócz samego Richarda Linklatera) znów byli Julie Delpy i Ethan Hawke.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...