Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. PRZEDŚWIĄTECZNY WIECZÓR

PRZEDŚWIĄTECZNY WIECZÓR


dramat psychologiczny, Polska, 1966, 73 min.
reżyseria: Helena Amiradżibi-Stawińska, Jerzy Stefan Stawiński
obsada: Ewa Krzyżewska, Ewa Wiśniewska, Krzysztof Chamiec, Teresa Szmigielówna
Premiera w Ale kino+: 21.12.2004 r.
4.00
343
4 głosy | 57 miejsce w rankingu

W wigilijny wieczór inżynier Andrzej Zapała (Krzysztof Chamiec) wraca do pustego mieszkania i rozpoczyna poszukiwania Ewy, kobiety pięknej, inteligentnej i z charakterem, ale - jak można podejrzewać - istniejącej tylko w jego wyobraźni.

W książce znajduje numer telefonu, dzwoni i rozpoczyna rozmowę z tajemniczym mężczyzną, który podaje się za męża Ewy. Mężczyzna wskazuje mu kolejne adresy, pod którymi Andrzej bezskutecznie szuka swojej ukochanej. Raz trafia do psychiatry, który daje mu leki odurzające, innym razem odwiedza nieszczęśliwie zakochaną w nim brunetkę, która obwinia go o skrajny egoizm, a później demoniczną staruszkę i kolegów z czasów wojny. W poszukiwaniach idealnej miłości Andrzej musi nawet stoczyć telefoniczną rozmowę ze swoim sobowtórem.

"Przedświąteczny wieczór" to film szczególny w dorobku JERZEGO STEFANA STAWIŃSKIEGO, twórcy cenionego głównie za filmy poruszające tematykę narodową (to na podstawie jego prozy powstał słynny "Kanał" Andrzeja Wajdy czy "Eroica" Andrzeja Munka). Jednak Stawiński już podczas pracy nad filmem odżegnywał się od dotychczasowych osiągnięć. Obraz, który stworzył wspólnie z żoną HELENĄ AMIRADŻIBI miał być oniryczną opowieścią o ludzkiej samotności, oscylującą między realizmem i surrealizmem. Aby wyrwać swojego bohatera z rzeczywistego czasu i przestrzeni Stawińscy zdecydowali się nakręcić cały film w atelier. Prowizoryczne domy, ruchome ściany, sztuczny śnieg podkreślają umowność świata przedstawionego i zwracają uwagę na wewnętrzne przeżycia człowieka, z którym widz wyrusza w dziwną podróż po tajemniczych obszarach jaźni.

Film bywał interpretowany różnie. Skupiając się na najbardziej zewnętrznej warstwie określano go często jako komedię przygodową, na co zresztą zgadzał się i Stawiński. Twórca podkreślał jednak, że aby naprawdę zrozumieć jego dzieło, należy wejść głębiej w strukturę obrazu. O swoim opowiadaniu i opartym na nim filmie mówił, że są zadumą nad człowiekiem, jego lękiem przed samotnością, ucieczką w marzenia i - często nieosiągalne - pragnienia. Przyznawał też, że - jak większość jego powieści i opowiadań - również "Przedświąteczny wieczór" ma charakter autobiograficzny.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...