Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Przemiany

Przemiany


dramat, Polska, 2003, 90 min.
reżyseria: Łukasz Barczyk
obsada: Jacek Poniedziałek, Katarzyna Herman, Maja Ostaszewska
Premiera w Ale kino+: 18.10.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 67 miejsce w rankingu
Przemiany
© www.filmpolski.pl

ŁUKASZ BARCZYK zdobył uznanie publiczności debiutanckim filmem "Patrzę na ciebie Marysiu". Jego drugi obraz przyrównuje się do nastrojowych bergmanowskich opowieści o ukrytych emocjach, drzemiących pod przykrywką zwykłego życia rodzinnego.

W położonym na prowincji dworku, gdzie mieszkają matka, jej trzy córki, zięć i wnuczka - zjawia się z wizytą narzeczony jednej z kobiet. To niewinne z pozoru wydarzenie ujawnia całą prawdę o bogactwie uczuć skomplikowanych i mrocznych. Związki krwi, normy zachowań i wzorce społeczne ulegają zawieszeniu, kiedy w grę wchodzi, jak u Barczyka, seks w czystej postaci. Wraz z przybyciem Adriana odsłania się rzeczywisty obraz toksycznych rodzinnych relacji. Skrywane skrzętnie pragnienia, ukryte fobie, zazdrość, a nawet nienawiść szczelnie wypełniają "zbyt akustyczną" przestrzeń. Barczyk obserwuje kobiety z niekłamaną ciekawością. Interesuje go prawda o świecie tak innym niż męski. W jego oczach kobiety to nie tylko słodycz i łagodność, nie sam czar i wdzięk. Ich tajemnice są mroczne, a one same potrafią być groźne. "Przemiany" pokazują, że kino niskobudżetowe może być kinem prawdziwym, a nawet kinem wielkim.

W filmie zobaczymy świetnych aktorów: Jacka Poniedziałka (znanego teatromanom z ról w spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego), Maję Ostaszewską, odnoszącą sukcesy zarówno na scenie (przedstawienia Krystiana Lupy i Grzegorza Jarzyny), jak i na ekranie ("Patrzę na ciebie Marysiu", "Prymas - trzy lata z tysiąclecia", serial "Na dobre i na złe"), Aleksandrę Konieczną (Lady Macbeth w ostatnim spektaklu Grzegorza Jarzyny pt. "2007: Macbeth"), Katarzynę Herman ("Boża podszewka" - część druga), Marię Maj-Talarczyk ("Moje pieczone kurczaki", "Edi", "Pręgi") i Wojciecha Kalarusa ("Tulipany"). "Przemiany" zostały nagrodzone na FPFF w Gdyni (nagroda Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej) i na MFF w Turynie (Nagroda FIPRESCI, Nagroda Młodych, Nagroda Specjalna Jury za "niespotykaną intensywność, jaką zademonstrowali wszyscy aktorzy").

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
KINO MÓWI: SZTUKA KOCHANIA - PRZEMIANY (materiał wideo 12:36 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Sztuka Kochania

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...