Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Przerwane objęcia

Przerwane objęcia


melodramat, Hiszpania, 2009, 122 min.
reżyseria: Pedro Almodovar
obsada: Blanca Portillo, Lluís Homar, Lluis Homar, Lluís Homar, Penélope Cruz, Penélope Cruz
Premiera w Ale kino+: 8.12.2016 r.
5.00
343
5 głosy | 47 miejsce w rankingu
Przerwane objęcia

Harry Caine to niewidomy scenarzysta, któremu od lat w pracy i w życiu pomaga producentka filmowa Judith i jej syn, Diego. Kiedy Harry dowiaduje się z prasy o śmierci znanego biznesmena Ernesto Martela, powraca do niego przeszłość w serii melodramatycznych wspomnień...

Współczesny Madryt. Reżyser i scenarzysta filmowy Mateo Blanco (Lluis Homar) zawsze podpisywał swoje prace nazwiskiem Harry Caine, jednak po utracie wzroku w tragicznym wypadku zredukował swoją tożsamość wyłącznie do pseudonimu. W codziennym funkcjonowaniu pomaga mu długoletnia przyjaciółka, agentka i producentka filmowa Judit Garcia (Blanca Portillo) oraz jej syn Diego (Tamar Novas). Spokojną egzystencję Mattea burzy wiadomość o śmierci pewnego bogatego przedsiębiorcy Ernesto Martela (Jose Luis Gómez). Powracają wspomnienia z 1994 roku, kiedy Martel był producentem jego filmu "Chicas y maletas" ("Dziewczyny i walizki"). Główną rolę grała w nim kochanka finansisty, piękna Magdalena (Penélope Cruz). W trakcie realizacji między reżyserem a aktorką wybuchł namiętny romans, którego świadkiem był syn potentata. Po latach chłopak zgłasza się do Harry'ego Caine'a i jako Ray X (Rubén Ochandiano) zamawia u niego scenariusz. Bohaterem filmu ma być syn, który pragnie pomścić ojca.

"Przerwane objęcia" miały światową premierę na festiwalu w Cannes, gdzie zostały wysoko ocenione przez akredytowanych tam dziennikarzy. To kolejny film Pedra Almodóvara, który zdobył międzynarodową sławę w 1988 komedią "Kobiety na skraju załamania nerwowego". Pierwszego Oscara otrzymał w 2000 za "Wszystko o mojej matce", trzy lata później "Porozmawiaj z nią" odniósł jeszcze większy sukces, tym razem Almodovar odebrał Oscara za scenariusz, 5 Europejskich Nagród Filmowych, 2 nagrody BAFTA, Cezara i wiele innych wyróżnień filmowej branży. Kolejnymi wielkimi sukcesami hiszpańskiego reżysera było "Złe wychowanie" z 2004 roku oraz "Volver", który w 2006 trafił do konkursu canneńskiego festiwalu i zwyciężył w kategoriach najlepszy scenariusz i najlepsza aktorka. W sumie film zdobył 72 wyróżnienia.

"Przerwane objęcia" uchodzi za jeden z najbardziej osobistych filmów Almodóvara. Inspiracją do stworzenia istniejącego w nim miłosnego wielokąta był podobno film Louisa Malle'a "Windą na szafot", a zwłaszcza finałowa scena, gdy Jeanne Moreau patrzy na coraz wyraźniejszą, zanurzoną w utrwalaczu fotografię, na której śmieje się w objęciach skazanego za morderstwo kochanka. Almodóvar lubi cytować filmową klasykę. Często fragment cudzego dzieła pomaga mu w dopowiedzeniu własnej intrygi lub dopełnieniu charakterystyki postaci. W "Przerwanych objęciach" przywołuje na przykład "Podróż do Włoch" Roberta Rosselliniego z 1953 roku, aby pokazać efekt, jaki wywarł na jego bohaterce Lenie widok skamieniałych sylwetek kochanków sprzed 2000 lat. Wykorzystuje też formułę "filmu w filmie". Bohaterowie "Przerwanych objęć" kręcą komedię pod tytułem "Dziewczyny i walizki", w której reżyser cytuje sam siebie, bo jest to de facto przeróbka "Kobiet na skraju załamania nerwowego".

Akcja "Przerwanych objęć" rozgrywa się naprzemiennie w teraźniejszości i w niezbyt odległej przeszłości, w której ulubienica Almodóvara Penélope Cruz (Oscar za "Vicky Cristina Barcelona", nominacja do Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA za "Volver" oraz m.in. Drżące ciało", "Wszystko o mojej matce") gra dwie postacie. Jedną z nich jest bohaterka komedii "Dziewczyny i walizki" Pina, której całkowitym przeciwieństwem jest grająca ją Magdalena. Marząca o karierze aktorki Lena to piękna, inteligentna dziewczyna, femme fatale, która nie potrafi oprzeć się hojności podstarzałego, ale bajecznie bogatego Ernesta Martela. Zagrał go Jose Luis Gómez ("Światła i cienie", "Siódmy dzień", " Duchy Goi"), laureat Złotej Palmy w Cannes (1976) za rolę w filmie "Pascual Duarte". W roli Matea Blanco wystąpił Lluis Homar ("Jak we śnie", "Przedmieścia", Chaotyczna Anna"), pamiętany m.in. z brawurowej kreacji w "Złym wychowaniu".

Mateo, Lena i Ernesto tworzą typowy trójkąt, jak w klasycznym amerykańskim kinie noir z lat 40. czy 50. Jednak w znacznie większym stopniu niż losy trójki głównych bohaterów chwyta za serce wyrażona przez hiszpańskiego reżysera miłość do kina. "Przerwane objęcia" zdobyły nominacje do Złotego Globu, Złotej Palmy i nagrody BAFTA. Autorem zdjęć jest nominowany do Oscara Rodrigo Prieto ("Tajemnica Brokeback Mountain", "Aleksander", "Stan gry"), znany z niekonwencjonalnych pomysłów wizualnych specjalista od klimatycznych ujęć i operowania światłocieniem. Muzykę skomponował Alberto Iglesias, nominowany do Oscara za "Wiernego ogrodnika" i "Chłopca z latawcem". Kompozytor nawiązał bliską współpracę Pedrem Almodóvarem przy realizacji "Kwiatu mego sekretu" i od tego czasu jest autorem muzyki do jego filmów. Za "Przerwane objęcia" zdobył Europejską Nagrodę Filmową.

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
Kino Mówi: Iluzje - Przerwane Objęcia (materiał wideo 15:30 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Iluzje

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...