Ale kino+
alekino+
Film. Przez ciemne zwierciadło

Przez ciemne zwierciadło


science fiction, USA, 2006
reżyseria: Richard Linklater
obsada: Keanu Reeves, Robert Downey Jr., Winona Ryder, Woody Harrelson
Premiera w Ale kino+: 14.08.2014 r.
5.00
343
10 głosy | 26 miejsce w rankingu
Przez ciemne zwierciadło

Brawurowa ekranizacja najważniejszej książki Philipa K. Dicka, który pod płaszczykiem powieści science fiction opisał eksperymenty z narkotykami. W rolach głównych gwiazdorska obsada, przedstawiona za pomocą animacji rotoskopowej: Keanu Reeves, Winona Ryder, Robert Downey Jr. i Woody Harrelson.

Los Angeles, niedaleka przyszłość. Tajny agent Bob Arctor (Keanu Reeves) prowadzi dochodzenie w sprawie niebezpiecznej i nielegalnej "Substancji D". Narkotyk niszczy umysł i sprawia, że człowiek cierpi na rozdwojenie jaźni. Bob musi ustalić, gdzie jest produkowany. Aby przeniknąć do środowiska dilerów, sam zaczyna zażywać substancję, szybko się od niej uzależniając. W międzyczasie sprowadzają się do niego dwaj przyjaciele również przyjmujący "Substancję D" - Jim Barris (Robert Downey Jr.) oraz Ernie Luckman (Woody Harrelson). Pogubieni i dręczeni przez rozmaite obsesje, nie są w stanie pomóc Fredowi, który coraz częściej zaczyna mieć problemy z własną tożsamością i postrzeganiem rzeczywistości.

W 2006 roku RICHARD LINKLATER wziął na warsztat jedną z najważniejszych powieści Philipa K. Dicka, kultowego pisarza science fiction. Postanowił, że wykreowaną przez Dicka rzeczywistość najlepiej odda tak zwana animacja rotoskopowa. Polega ona na ręcznym, klatka po klatce, odrysowywaniu filmu na papier. Zabieg ten wymagał sporo pracy, ale sprawdził się znakomicie. Dzięki niemu udało się Linklaterowi przełożyć na język filmu psychodeliczny świat powieści. W rolach głównych znajdziemy gwiazdorską obsadę: Keanu Reevesa, Winonę Ryder, Roberta Downey Jr. i Woody'ego Harrelsona. Film był nominowany do Satrurna w kategorii "najlepszy film animowany" oraz do Hugo jako "najlepsza prezentacja dramatyczna - długa forma".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...