Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. PRZEŻYLIŚMY WOJNĘ

PRZEŻYLIŚMY WOJNĘ

The Manchurian Candidate
thriller, USA, 1962, 126 min.
reżyseria: John Frankenheimer
obsada: Angela Lansbury, Frank Sinatra, James Gregory, Janet Leigh, Laurence Harvey
Premiera w Ale kino+: 4.01.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 431 miejsce w rankingu
PRZEŻYLIŚMY WOJNĘ

"Przeżyliśmy wojnę", fascynujący thriller polityczny z Frankiem Sinatrą i Laurence'em Harveyem, to niegdyś zakazana przez cenzurę komunistycznych krajów werbalizacja lęków Ameryki okresu Zimnej Wojny.

Major Bennett Marco (Frank Sinatra) i Raymond Shaw (Laurence Harvey), weterani wojny koreańskiej, wracają triumfalnie do Stanów Zjednoczonych. Powszechnie uważani za bohaterów, odznaczeni przez Kongres Medalem Honoru, próbują prowadzić zwyczajne życie. Raymond robi karierę w polityce, w czym pomaga mu opętana żądzą władzy matka (Angela Lansbury) i jej nowy mąż, republikański senator John Iselin (James Gregory). W tym czasie Bennetta zaczynają nawiedzać senne koszmary. Wynika z nich, że on i jego towarzysze broni zostali poddani w trakcie pobytu w obozie jenieckim praniu mózgu. Teraz, niczym zaprogramowane roboty, mają być mordercami na usługach komunistycznego wywiadu. Nie zwlekając długo, Bennett przekazuje swoje przypuszczenia wojsku.

"To prawdopodobnie najbardziej wyszukana satyra polityczna, jaka kiedykolwiek powstała w Hollywood" - pisała o filmie JOHNA FRANKENHEIMERA znana dziennikarka filmowa, Pauline Kael. Razem ze zrealizowanym w tym samym czasie "Ptasznikiem z Alcatraz", "Przeżyliśmy wojnę" stanowi podwaliny błyskotliwej kariery reżysera, której najlepszy okres trwał do końca lat 70. Ekranizacja powieści Richarda Condona powstała na fali popularności szpiegowskich thrillerów, będących odpowiedzią Hollywood na napiętą sytuację polityczną. Premiera filmu zbiegła się w czasie z pogłębieniem nastrojów Zimnej Wojny - kryzysem kubańskim i wzrostem znaczenia Chin, a także poprzedziła zabójstwo prezydenta Kennedy'ego i interwencję w Indochinach. O pozycji filmu, uchodzącego za jeden z najwyżej cenionych dokonań amerykańskiego kina sensacyjnego, zadecydowało również znakomite aktorstwo. Poza brawurowymi Frankiem Sinatrą i Laurencem Harveyem, w pamięć zapada nominowana do Oscara kreacja Angeli Lansbury w roli demonicznej matki.

W 2004 Jonathan Demme nakręcił remake z Denzelem Washingtonem w roli majora Marco. W tej wersji filmu zagrożenie ze strony komunistów zastąpione zostało spiskiem potężnej korporacji.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...