Ale kino+
alekino+
Film. Przyczajony tygrys, ukryty smok

Przyczajony tygrys, ukryty smok

Wo hu cang long / Crouching Tiger, Hidden Dragon
film przygodowy, Tajwan/Hongkong/USA/Chiny, 2000, 120 min.
reżyseria: Ang Lee
obsada: Chow Yun-Fat, Michelle Yeoh, Ziyi Zhang
Premiera w Ale kino+: 4.10.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 51 miejsce w rankingu
Przyczajony tygrys, ukryty smok

Nakręcony w konwencji filmu kung-fu baśniowy "Przyczajony tygrys, ukryty smok" to spora dawka wschodniej filozofii, mitologii oraz wspaniałych scen walki na tle historii miłosnej i politycznej intrygi. Film przyniósł międzynarodową sławę Angowi Lee, który otrzymał za niego deszcz nagród, w tym m.in. Oscara® za najlepszy film nieanglojęzyczny i 2 Złote Globy. Ekranizacja, mimo że zrealizowana w dialekcie mandaryńskim, zdobyła duże uznanie w Stanach Zjednoczonych i odniosła ogromny sukces kasowy.

XIX-wieczne Chiny pod panowaniem dynastii Czing. Li Mu Bai (Chow Yun-Fat) to słynny mistrz tajemnych sztuk walk, który przeżywa nienajlepszy okres w swoim życiu - jest już zmęczony rycerskim rzemiosłem, rozczarowany tym, że mimo długich medytacji nie udało mu się uzyskać oświecenia i zasmucony, gdyż nie zdołał ukarać zabójczyni swego nauczyciela, wojowniczki o imieniu Nefrytowa Lisica (Pei-pei Cheng). Li Mu Bai postanawia więc zarzucić zasłużony tytuł wojownika, a symbolem jego decyzji będzie oddanie swojego legendarnego miecza. Li Mu Bai chce go przekazać panu Te, którego darzy wielkim szacunkiem. O zawiezienie podarunku do Pekinu prosi swoją przyjaciółkę Yu Shu Lien (Michelle Yeoh), która od dawna skrycie go kocha. Wkrótce jednak ktoś kradnie miecz z domu pana Te, a Li Mu Bai wraz z Yu Shu Lien rozpoczynają śledztwo.

"Przyczajony tygrys, ukryty smok" to epicka opowieść w reżyserii cenionego reżysera ANGA LEE, który w filmie połączył elementy kina akcji, imponujące efekty specjalne i widowiskowe sceny walki z historią wielkiej miłości. Obraz przyniósł twórcy międzynarodowy rozgłos i deszcz nagród - dość, by wymienić 4 Oscary (najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepsza muzyka, scenografia i zdjęcia), 2 Złote Globy (najlepszy film zagraniczny, najlepszy reżyser) i 4 BAFTY (najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepsza muzyka, kostiumy i reżyseria). "Przyczajony tygrys, ukryty smok" to również wielki sukces kasowy - jest pierwszym w historii filmem obcojęzycznym, który przyniósł sto milionów dolarów brutto dochodu w USA.

Ang Lee to amerykański reżyser chińskiego pochodzenia, który zadebiutował w 1992 roku filmem "Dłonie, które leczą" (był także scenarzystą i producentem). Już drugi obraz "Przyjęcie weselne" (1993) przyniósł mu szereg nagród za przedstawienie w komediowej konwencji losów Chińczyka geja, zamieszkałego w Nowym Jorku, którego sytuacja zmusza do zawarcia fikcyjnego ślubu. Lee otrzymał za film nominację do Oscara oraz Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie. Trzeci - "Jedz i pij, kobieto i mężczyzno" (1994) - również przyniósł mu nominację do Oscara.

Pierwszym filmem anglojęzycznym Anga Lee była adaptacja powieści Jane Austen "Rozważna i romantyczna" (1995), w której główną rolę zagrali Emma Thompson, Hugh Grant i Kate Winslet. Również tę produkcję wyróżniono nominacjami do Oscara, a także nagrodą Brytyjskiej Akademii Filmowej i nominacją do Złotego Globu dla najlepszego filmu. Sam Lee dostał nominację do Złotego Globu i nagrodę BAFTA. Wielką sławę przyniósł reżyserowi baśniowy "Przyczajony tygrys, ukryty smok" (2000), przekazujący w konwencji filmu kung-fu sporą dawkę wschodniej filozofii, mitologii oraz wspaniałych scen walki (choreografem był Yuen Wo-Ping, twórca niezapomnianych układów choreograficznych z "Matrixa"). W 2005 roku Lee wyreżyserował "Tajemnicę Brokeback Mountain" na podstawie opowiadania Annie Proulx. Obraz szturmem zdobył ekrany amerykańskich kin oraz serca krytyków i okazał się najgłośniejszą i najczęściej dyskutowaną premierą 2005 roku. Zdobył 3 Oscary (w tym za reżyserię) i 5 nominacji, 4 nagrody BAFTA (w tym dla Anga Lee), 4 Złote Globy, Złotego Lwa za najlepszy film i szereg prestiżowych wyróżnień przyznawanych przez różnego rodzaju stowarzyszenia krytyków oraz organizacje branżowe. Premierze towarzyszyło również sporo kontrowersji. Ze względu na tematykę obrazu i oskarżenia o "zgniliznę moralną" dystrybucja filmu została zakazana w Chinach i w amerykańskim stanie Utah. W 2007 roku odbyła się premiera kolejnego filmu Anga Lee "Ostrożnie, pożądanie", nakręconego w Chinach, opartego częściowo na faktach i opowiadającego o intrydze miłosnej rozgrywającej się pomiędzy działaczką ruchu oporu a japońskim kolaborantem. Odważne sceny erotyczne sprawiły, że w niektórych krajach wyświetlano jedynie ocenzurowaną wersję. Film ponownie zdobył przychylność krytyków i znaczące nagrody, m.in. Złotego Lwa w Wenecji.

Kolejny obraz Anga Lee po 2009 roku to "Zdobyć Woodstock" a w 2012 roku "Życie Pi", które zostało oparte na powieści napisanej przez Yanna Martela. Film kosztował aż 120 milionów dolarów i oparł się na technice 3D i efektach specjalnych. To historia indyjskiego szesnastoletniego chłopca, którego statek przewożący dzikie zwierzęta zatonął, a on przeżył na szalupie ratunkowej razem z tygrysem bengalskim. Film został nagrodzony m.in. Oscarem i 2 Satelitami za najlepszy zaadoptowany scenariusz i za zdjęcia.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...