Ale kino+
35 dni
Film. PRZYGODY HUCKA FINNA

PRZYGODY HUCKA FINNA

The Adventures of Huck Finn
film przygodowy, USA, 1993, 108 min.
reżyseria: Stephen Sommers
obsada: Courtney B. Vance, Elijah Wood, Jason Robards, Robbie Coltrane
Premiera w Ale kino+: 25.12.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 476 miejsce w rankingu

Wielki Mark Twain, legenda młodzieżowej literatury Huckelberry Finn i mistrz kina familijnego Walt Disney - nic dodać, nic ująć.

Tomek Sawyer i Huckelberry Finn to jedne z najbarwniejszych postaci, jakie kiedykolwiek zostały stworzone na kartach literatury młodzieżowej. Ich twórca, Mark Twain, jeden z pierwszych wielkich prozaików Stanów Zjednoczonych, tak jak jego słynni bohaterowie nie miał łatwego, standardowego dzieciństwa. Kiedy zmarł jego ojciec 12-letni Mark rzucił szkołę i zaczął pracować: najpierw jako chłopiec na posyłki w drukarni, później jako zecer. Spełnieniem marzeń chłopca było uzyskanie uprawnień pilota parostatków - tak zaczęła się jego wielka, życiowa i mistyczna zarazem przygoda z rzeką Missisipi. To tam właśnie Samuel Langhorne Clemens stał się Markiem Twainem (w żargonie żeglarskim oznacza to "oznacz dwa sążnie głębokości"). Tam też narodził się pomysł "Eposu rzeki Missisipi", w którego skład weszły "Przygody Tomka Sawyera", "Przygody Huckleberry Finna" oraz odbiegające od nich charakterem, autobiograficzne "Życie na Missisipi", w których Twain realistycznie, odważnie i błyskotliwie przedstawił obraz Ameryki drugiej połowy XIX wieku.

Disnejowskie "Przygody Hucka Finn" to kolejna filmowa wersja kultowej książki Twaina. Huck (Elijah Wood), półsierota i analfabeta, borykający się ze swoim ojcem-alkoholikiem i wdową Douglas (Dana Ivey), która za wszelką cenę chce zrobić z niego porządnego chłopca, ucieka, aby żyć według własnych reguł. Po drodze spotyka znajomego, zbiegłego niewolnika Jima (Courtney B. Vance), który tak jak on walczy o swoją wolność. Wspólnie postanawiają spłynąć dziką rzeką Missisipi, aby w ten sposób dostać się do stanów, w których niewolnictwo zostało już zniesione. Przyłączają się do nich dwaj oszuści Duke (Robbie Coltrane) i King (Jason Robards), Huck spotyka godną siebie kobietę, dwunastoletnią Susan (Laura Bell Bundy), dzięki której doświadcza swojego pierwszego pocałunku, a Jim dokonuje rewizji swoich rasistowskich przekonań, które pieczołowicie wpajane mu były od wczesnego dzieciństwa.

"Przygody Hucka Finna" to jeden z pierwszych filmów w karierze Elijaha Wooda, który dzięki roli Frodo z "Władcy Pierścieni" na stałe wpisał się w wyobraźnię kinowej publiczności. Wcześniej aktor pojawił się m.in. w "Avalonie" Barry'ego Levinsona i "Raju odzyskanym" Mary Agnes Donoghue, gdzie zagrał u boku Melanie Griffith i Dona Johnsona. O tak wczesną karierę aktorską Wooda postarała się jego matka, która siedmioletniego Elijaha (jego rodzeństwo nosi imiona Zachariah i Hannah) wysłała najpierw do szkoły dla dziecięcych modeli, a później na międzynarodowy konkurs młodych talentów. O swojej matce Wood zawsze jednak mówi z największym szacunkiem, podkreślając, że mimo kontaktu z show-biznesem odebrał bardzo tradycyjne i solidne wychowanie. Aktor obsadzany był najczęściej "po warunkach" - grywał grzecznych chłopców, którzy zawsze wypełniali szlachetne misje. W "Przygodach Hucka Finna" pokazał inną twarz. Choć jego bohater ma złote serce, trudno nazwać go prymusem, a dobre maniery są dla niego wiedzą niemalże tajemną. Powodzenie filmu STEPHENA SOMMERSA sprawiło, że Wood mógł wreszcie przebierać w propozycjach. Strzałem w dziesiątkę była jego rola w cztery lata późniejszej "Burzy lodowej" Anga Lee, po której Elijah trafił do czołówki młodych aktorów Hollywood. Rok później jego przyjaciel, reżyser George Huang nakręcił jego taśmę zgłoszeniową, którą aktor przesłał Peterowi Jacksonowi. W nadesłanej po kilku miesiącach odpowiedzi Jackson oferował mu jedna z głównych ról w swoim "Władcy Pierścieni". Dziś Wood uważany jest za aktora, który wciąż ma jeszcze wiele do pokazania. On sam natomiast deklaruje, że - w przeciwieństwie do wielu młodych gwiazd Hollywood - z góry odrzuca role w filmach w rodzaju "Pearl Harbor", które w wywiadach nazywa krótko i dosadnie: "Szajs!".
SERIALE

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders" to epicki dramat gangsterski, osadzony w latach 20. XX wieku w powojennym Birmingham.


Safe House 2

Safe House 2

2. sezon czteroodcinkowego brytyjskiego serialu kryminalnego.


35 dni

35 dni

Serial kryminalny, w którym widzowie wcielają się w rolę detektywa.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.