Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. PRZYNĘTA

PRZYNĘTA

Bait
komedia sensacyjna, Kanada/USA, 2000, 119 min.
reżyseria: Antoine Fuqua
obsada: David Morse, Doug Hutchison, Jamie Foxx, Robert Pastorelli
Premiera w Ale kino+: 17.12.2006 r.
4.33
343
13 głosy | 123 miejsce w rankingu
1
2

Drobny złodziejaszek ma być przynętą na grubą rybę gangsterskiego półświatka. Film reżysera "Dnia próby" z laureatem Oscara, Jamie'm Foxxem w roli głównej.

Podczas napadu na skarbiec federalny dochodzi do kłótni miedzy dwoma włamywaczami. W efekcie jeden z nich, Jaster (Robert Pastorelli) ucieka ze skradzionym złotem, a drugi, Bristol (Doug Hutchison) zabija policjantów i rusza w pościg za nielojalnym wspólnikiem. Temu udaje się ukryć łup, ale nie uciec policji. Trafia za kratki, gdzie w celi poznaje czarnoskórego Alvina Sandersa (Jamie Foxx). Kiedy Alvin przez przypadek zdobywa informację, gdzie Jaster ukrył skarb, zaczynają się wokół niego dziać rzeczy co najmniej dziwne. W krótkim czasie zostaje zwolniony z więzienia, z jego akt znika informacja o karze, jaką miał odsiedzieć, a na koncie pojawia się w tajemniczy sposób kilkanaście tysięcy dolarów. Po wyjściu na wolność Alvin próbuje uporządkować swoje życie, co m.in. oznacza odnalezienie się w roli ojca. Agent federalny prowadzący sprawę kradzieży ma jednak wobec niego inne plany. Alvin ma być przynętą dla Bristola, złodzieja i mordercy, a także nitką, która doprowadzi policję do ukrytego skarbu. Drobny złodziejaszek, który właśnie cudem odzyskał wolność, nie ma jednak ochoty ani na jedno, ani na drugie.

ANTOINE FUQUA dla szerokiej publiczności jest przede wszystkim reżyserem świetnie przyjętego "Dnia próby" z Denzelem Washingtonem, który dzięki temu filmowi zdobył swojego drugiego Oscara i widowiskowej superprodukcji "Król Artur" z Clive'em Owenem i Keirą Knightley w rolach głównych. Dla innych to twórca kultowych wideoklipów takich gwiazd jak Coolio, Usher czy Prince. Sam Fuqua podkreśla, że ukształtowała go telewizja, a raczej filmy, które jako dziecko chyłkiem oglądał nocami w swoim rodzinnym domu w Pittsburghu. "Uwielbiałem leżeć w łóżku przez całą sobotę i oglądać "Excalibura" czy inne filmy Johna Boormana. To one pokazały mi czym jest honor, rycerskość i duma. Tam, gdzie się wychowywałem - nie chcę nazywać tego gettem - takich rzeczy nie można było nauczyć się na ulicy. Te ucieczki w filmowy świat to jedna z najważniejszych rzeczy mojego dzieciństwa i dojrzewania" - wyznawał w wywiadzie.

"Przynęta", zrealizowana na rok przez "Dniem próby", miała być dla twórcy rodzajem wprawki do filmu z Washingtonem. Jego wymowa była podobna, choć forma - bardziej komediowa. Między fragmenty rodem z najlepszego kina akcji reżyser wplótł zabawne gagi i pełne humoru dialogi, a rolę główną powierzył mało znanemu wówczas Jamie'emu Foxxowi, który uwagę hollywoodzkich producentów zwrócił wcześniej rolą w dramacie sportowym "Męska gra". Rola Foxxa w "Przynęcie" rzeczywiście zwabiła do niego amerykańskie studia filmowe, które w czarnoskórym aktorze zobaczyły drugiego Denzela Washingtona. Rok później Foxx wystąpił w "Alim" Michaela Manna, a w 2003 roku otrzymał swoją rolę życia: miał zagrać Raya Charlesa w biograficznym filmie "Ray" Taylora Hackforda. Obraz, którego premiera przypadła na rok 2004, zdobył m.in. sześć nominacji do Oscara, a jedna z dwóch statuetek przypadła właśnie Foxxowi.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...