Ale kino+
alekino+
Film. Przypis

Przypis

Hearat Shulayim / Footnote
dramat, Izrael, 2011, 103 min.
reżyseria: Joseph Cedar
obsada: Aliza Rosen, Lior Ashkenazi, Shlomo Bar-Aba
Premiera w Ale kino+: 16.04.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 74 miejsce w rankingu
Przypis

Nagrodzony w Cannes za scenariusz i nominowany do Oscara® w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny" izraelski "Przypis" to opowieść o ojcu i synu, którzy rywalizują ze sobą na polu zawodowym. O zazdrości międzypokoleniowej i o tym, co jest ważniejsze - relacja rodzicielska czy zawodowa - porozmawiają w studiu "Kino Mówi" Błażej Hrapkowicz i jego goście.

Bohaterami filmu są Eliezer Scholnik (Shlomo Bar Aba) i jego dorosły syn Uriel (Lior Ashkenazi). Obaj robią naukową karierę na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, na wydziale zajmującym się badaniami Talmudu. Różnice pokoleniowe widoczne są w ich podejściu do pracy. Eliezer posługuje się starą metodologią, jest bardzo drobiazgowy i systematyczny. Brakuje mu charyzmy i świeżego spojrzenia, przez co on i jego prace wydają się zbyt akademickie i nudne. Inny jest Uriel - wykorzystuje nowoczesne sposoby, ma na koncie wiele publikacji, w środowisku naukowym jest bardzo popularny. Mężczyzn łączy skomplikowana więź. Eliezer jako ojciec jest dumny z Uriela i z jego osiągnięć, jednocześnie jako profesor - zazdrosny o to, że on sam nigdy nie został należycie doceniony. Relacja między mężczyznami psuje się jeszcze bardziej, gdy jeden z nich zostaje laureatem Nagrody Izraela - najważniejszego wyróżnienia w kraju.

"Przypis" to błyskotliwy, zabawny i mądry film izraelskiego scenarzysty i reżysera, JOSEPHA CEDARA. Kameralna opowieść skupia się na trudnej relacji ojca i syna - rywalizujących ze sobą profesorów pracujących na tym samym Uniwersytecie. Cedar w inteligentny sposób pokazuje, jak cienka granica może oddzielać rodzicielską miłość od zazdrości na tle zawodowym. Klimat filmu budują rewelacyjne role Shlomo Bar-Aba i Liora Ashkenaziego, wysmakowane, nastrojowe zdjęcia Yarona Scharfa i przejmujący motyw muzyczny, skomponowany przez Amita Poznansky'ego. Walory filmu doceniła Amerykańska Akademia Filmowa, nominując go do Oscara w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny". Oprócz tego "Przypis" zdobył nagrodę za scenariusz na festiwalu w Cannes w 2012 roku, gdzie był prezentowany w Konkursie Głównym, a Izraelska Akademia Filmowa przyznała mu Nagrodę Ofira aż w 9 kategoriach, w tym za: najlepszy film, scenariusz, reżyserię, zdjęcia i role Shlomo Bar-Aba i Liora Ashkenaziego.

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
Kino Mówi: Rodzice - Przypis (materiał wideo 11:58 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Rodzice

SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...