Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. PSYCHOPATA

PSYCHOPATA

Copycat
thriller, USA, 1995, 117 min.
reżyseria: Jon Amiel
obsada: Dermot Mulroney, Holly Hunter, Sigourney Weaver, William McNamara
Premiera w Ale kino+: 19.11.2006 r.
3.00
343
3 głosy | 747 miejsce w rankingu

Sigourney Weaver i Holly Hunter próbują rozpracować seryjnego mordercę. Nieoczekiwanie z myśliwych stają się zaszczutymi ofiarami.

Doktor Helen Hudson (Sigourney Weaver), psycholog sądowy, specjalizuje się w seryjnych mordercach. Kiedy jednak jeden z nich o mało jej nie zabija, Hudson wycofuje się z zawodu, a co więcej, zaczyna cierpieć na nerwicę i lęk przed otwartą przestrzenią. Od tamtej pory panicznie boi się wychodzić z domu. Z bezpiecznych pieleszy wyciąga ją dopiero pani inspektor M.J. Monahan (Holly Hunter), która prowadzi szczególnie trudną sprawę innego mordercy. Zabójca jest nieprzewidywalny, błyskotliwy i ma bardzo dziwny schemat działania. Wydaje się, że rozpracować może go tylko Hudson. Pani doktor szybko orientuje się, że sprawca w najdrobniejszych szczegółach naśladuje seryjnych morderców z przeszłości. Zanim jednak spróbuje go schwytać, role niespodziewanie się odwrócą.

Choć "Psychopatę" często porównuje się do słynnego "Milczenia owiec" (oryginalny tytuł filmu oznacza "naśladowcę"), krytycy zwracali uwagę, że JON AMIEL - w przeciwieństwie do Jonathana Demme'a - nie epatuje przemocą, ani przelewającą się krwią. Siłą filmu jest raczej narastająca, coraz bardziej "duszna" atmosfera zagrożenia, które szybko udziela się publiczności. Amiel wykorzystuje schematy typowego kina sensacyjnego (wygadana policjantka, przenikliwa psycholog, której nie można zaskoczyć), aby zaskoczyć widza, zagrać z ekranowymi kalkami. Sugestywny klimat filmu tworzy też znakomity żeński duet: Sigourney Weaver i Holly Hunter, zdobywczyń nagrody specjalnej na Cognac Festival du Film Policier. Co ciekawe, w roli mordercy-psychopaty, który przyprawił doktor Hudson o nerwicę, wystąpił Harry Connick Jr., znany w USA muzyk soulowy młodego pokolenia, cudowne dziecko (na fortepianie zaczął grac w wieku trzech lat) i zdobywca kilku platynowych płyt.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...