Ale kino+
alekino+
Film. Psychoza

Psychoza

Psycho
thriller, USA, 1960, 104 min.
reżyseria: Alfred Hitchcock
obsada: Anthony Perkins, Janet Leigh, John Gavin, Vera Miles
Premiera w Ale kino+: 22.10.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 164 miejsce w rankingu
Psychoza

Film-legenda, być może najlepszy thriller wszech czasów, genialne dzieło Alfreda Hitchcocka, bez którego kino (a w każdym razie kino grozy) nie byłoby dziś takie samo.

Już sama słynna scena zabójstwa pod prysznicem - majstersztyk inscenizacji i montażu - wystarczyłaby, aby "Psychoza" przeszła do historii. Tymczasem cały film jest jednym wielkim popisem precyzji, realizatorskiej perfekcji i umiejętności gry na emocjach widowni - umiejętności, w której Alfred Hitchcock nie miał sobie równych.

Bohaterka "Psychozy", sfrustrowana młoda kobieta z Phoenix nazwiskiem Marion Crane (Janet Leigh) uważa, że należy się jej od życia więcej niż podrzędna praca biurowa i wieczne kłopoty finansowe. Okazja na odmianę losu nadarza się, kiedy szef Marion powierza jej 40 000 $. Pod wpływem impulsu dziewczyna kradnie pieniądze i ucieka z nimi do swojego ukochanego w Kalifornii. Podczas długiej podróży z Arizony bohaterkę dopada zmęczenie. Marion zjeżdża z trasy by zatrzymać się na noc w położonym na uboczu motelu. Okazuje się, że jest tu jedynym gościem. Prowadzący zajazd przystojny Norman Bates (Anthony Perkins) wydaje się sympatycznym, choć trochę nieśmiałym młodym człowiekiem - w rzeczywistości jednak chłopak skrywa mroczna tajemnicę; noc w Bates Motel może się okazać dla Marion o wiele bardziej niebezpieczna niż defraudacja 40 tysięcy dolarów.

Choć w roku 1960, w którym powstała "Psychoza", kolor był już w Hollywood standardem, Hitchcock zdecydował się kręcić na taśmie czarno-białej - twierdził, że inaczej film mógłby wydać się widzom zbyt dosłowny i krwawy. Okazało się jednak, że czarno-białe zdjęcia raczej potęgują niż osłabiają przerażający nastrój.

"Psychoza" była ekranizacją mało znanej powieści Roberta Blocha. Reżyser ALFRED HITCHCOCK nabył do niej prawa za jedyne 9 tysięcy dolarów, a później starał się wykupić z księgarń wszystkie dostępne egzemplarze książki, aby jak najmniej osób poznało zaskakujące zakończenie. "Psychoza" otrzymała 4 nominacje do Oscara i ani jednej statuetki. Nieporównanie goręcej przyjęli ją widzowie. Film zrealizowany za kilkaset tysięcy dolarów w krótkim czasie zarobił ponad 40 milionów. Z czasem doczekał się sequeli, remake'u oraz niezliczonych naśladownictw, zaliczając się do najbardziej wpływowych obrazów jakie kiedykolwiek nakręcono.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...