Ale kino+
alekino+
Film. Ptaki

Ptaki

The Birds
thriller, USA, 1963, 114 min.
reżyseria: Alfred Hitchcock
obsada: Jessica Tandy, Rod Taylor, Suzanne Pleshette, Tippi Hedren
Premiera w Ale kino+: 8.10.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 46 miejsce w rankingu
Ptaki
© Universal
1
2

Przystojniak Mitch (Rod Taylor) spotyka w nadmorskiej miejscowości ładną, nieco chłodną Melanie (matka Melanie Griffith, Tippi Hedren). Zaczyna się wstęp do romansu i wszystko toczy się przewidywalnie do czasu, gdy dziewczyna zostaje zaatakowana przez mewę.

W okolicy gromadzą się - obsiadając drzewa, dachy i druty elektryczne - chmary ptaków. Od zawsze żyły obok ludzi, ledwie przez nich zauważane, a teraz, z niezrozumiałych powodów, jakby kierowane tajemniczą siłą, zaczynają zabijać.

"Ptaki" Hitchcocka to jeden z najsłynniejszych i najbardziej przerażających obrazów w dziejach kina. Fabuła opiera się na schemacie najprostszym, jaki można sobie wyobrazić - w pewnym spokojnym miasteczku ptaki bez wyraźnej przyczyny zaczynają całymi stadami atakować ludzi.

Pomysł ten był później niezliczoną ilość razy naśladowany i banalizowany przez twórców kina klasy B. Na tle dziesiątków niewyszukanych thrillerów, których bohaterami były hordy ludożerczych pająków, roje pszczół, komarów lub stada żab, mistrzostwo Hitchcocka widoczne jest tym wyraźniej. "Ptaki" pozostają niedoścignionym arcydziełem gatunku, nakręcony przez ALFREDA HITCHCOCKA blisko 50 lat temu film nadal skutecznie straszy. Reżyser doskonale stopniuje napięcie. Nie wiadomo, dlaczego ptaki przekształciły się w groźne bestie, ale społeczność małego miasteczka musi teraz zmierzyć się z żywiołem niepodobnym do żadnego innego. Najbardziej przerażające jest to, że ptaki atakują w sposób całkowicie nieprzewidywalny i samobójczy - ich zachowania nie da się wytłumaczyć w racjonalny sposób.

Hitchcock połączył w "Ptakach" zdjęcia trickowe z autentycznymi scenami z udziałem tresowanych zwierząt. Reżyser spotęgował efekt zagrożenia miksując prawdziwe odgłosy ptasich stad z elektronicznie przetworzonym zapisem, nakładając je na siebie i zwielokrotniając różne ścieżki dźwiękowe. Ten niesamowity, uporczywy, furkocząco-krzyczący dźwięk zostaje w głowie na długo po obejrzeniu filmu. Trudno też pozbyć się niepokoju patrząc na stadko wron siedzących sobie w najlepsze w jesienny poranek wśród konarów drzew.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...