Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. PTASIEK

PTASIEK

Birdy
dramat obyczajowy, USA, 1984, 116 min.
reżyseria: Alan Parker
obsada: John Harkins, Matthew Modine, Nicolas Cage, Sandy Baron
Premiera w Ale kino+: 23.04.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 347 miejsce w rankingu

Ekranizacja bodaj najlepszej, a na pewno najpopularniejszej powieści Williama Whartona - i to ekranizacja wyjątkowo udana, dorównująca pod każdym względem literackiemu oryginałowi. "Ptasiek" to opowieść o dwóch młodych weteranach wojennych, którzy z trudem dochodzą do siebie po traumatycznych doświadczeniach na froncie.

W książce Whartona bohaterowie wracają z drugiej II Wojny Światowej, w filmie akcja przeniesiona jest w czasy wojny wietnamskiej. Wygadany i przebojowy Al Columbino (Nick Cage) został ciężko okaleczony fizycznie. Jeszcze gorszy los spotkał jego najbliższego przyjaciela, zwanego Ptasiek (Matthew Modine), który w Wietnamie odniósł rany na duszy. W dzieciństwie, które poznajemy w licznych retrospekcjach, Ptasiek zafascynowany był ptakami i lataniem. Teraz, po szoku którego doznał w Wietnamie, nadwrażliwy chłopak zupełnie stracił kontakt z rzeczywistością i uwierzył, że jest ptakiem. Al stara się dotrzeć do przebywającego w wojskowym szpitalu psychiatrycznym przyjaciela i przywrócić go światu.

Dla wszechstronnego brytyjskiego reżysera ALANA PARKERA lata 80. były nieprzerwanym pasmem sukcesów. Kultowy, zrealizowany razem zespołem Pink Floyd film muzyczny "The Wall", przebojowy musical "Sława", mroczny horror metafizyczny "Harry Angel" czy drapieżny polityczny dramat "Missisipi w Ogniu" uczyniły z Parkera jednego z najbardziej cenionych filmowców dekady. Wyjątkowe miejsce w tym dorobku zajmuje "Ptasiek" - popis subtelnej, wrażliwej reżyserii i mistrzowskiego prowadzenia aktorów, Nicholasa Cage'a i Matthew Modine'a, którzy pod kierunkiem Parkera stworzyli wielkie role. Talent Brytyjczyka doceniło jury festiwalu w Cannes, które nagrodziło go za "Ptaśka" Złotą Palmą. Film pamiętny jest także dzięki rewelacyjnej ścieżce dźwiękowej Petera Gabriela.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...