Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. PUŁKOWNIK KWIATKOWSKI

PUŁKOWNIK KWIATKOWSKI


komedia, Polska, 1995, 122 min.
reżyseria: Kazimierz Kutz
obsada: Adam Ferency, Marek Kondrat, Renata Dancewicz, Zbigniew Zamachowski
Premiera w Ale kino+: 17.02.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 107 miejsce w rankingu

Śmieszno-gorzka, oparta na faktach opowieść o powojennym bohaterze, który w przebraniu oficera UB ratował polskich więźniów politycznych.

Akcja filmu toczy się w 1945 roku. Kwiatkowski (Marek Kondrat), zanim stał się "pułkownikiem", był wojskowym lekarzem: z wykształcenia ginekologiem, z obowiązku - chirurgiem. Pewnego dnia na jego stół operacyjny trafił Kizior (Adam Ferency), pułkownik UB. Kwiatkowski uratował mu życie i twarz poszarpaną miną przeciwpiechotną. W nagrodę za udany zabieg ubek proponuje lekarzowi wstąpienie do bezpieki albo tygodniowy urlop. Ginekolog wybiera to drugie i wyszabrowaną ciężarówką wyrusza wraz z kumplem Dudkiem (Zbigniew Zamachowski) do zrujnowanej wojną Warszawy. Tam na zgliszczach rodzinnej kamienicy spotyka sąsiadkę Krysię (Renata Dancewicz), w której był zakochany. Zaprasza ją na bal w hotelu "Polonia", ale na miejscu wdaje się w bójkę z radzieckim oficerem. Żeby ratować skórę, podaje się za... wysoko postawionego urzędnika UB. Wykorzystuje to matka aresztowanego AK-owca, która pułkownika Kwiatkowskiego (bo tak będzie się odtąd przedstawiał) prosi o łaskę dla syna. Samozwańczy ubek postanawia wykorzystać mistyfikację, aby pomóc nie tylko jemu, ale też innym więźniom politycznym przetrzymywanym i torturowanym w więzieniach Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

Temat nagrodzonej Złotą Kaczką komedii KAZIMIERZA KUTZA od początku wydawał się kontrowersyjny - humorystyczne potraktowanie jednego z najczarniejszych okresów w historii Polski było zabiegiem ryzykownym. Intuicja śląskiego reżysera nie zawiodła jednak i tym razem, podobnie jak w przypadku o rok wcześniejszej komedii o stanie wojennym "Zawrócony". Twórca patetycznej "Śmierci jak kromka chleba" okazał się bowiem mistrzem cieniowania humoru. Dzięki temu "Pułkownik Kwiatkowski" śmieszy nawet wtedy, kiedy akcja przenosi się do katowni UB, ale nie przekracza przy tym granic dobrego smaku, widzów natomiast - na przekór filmowemu komizmowi - zmusza do gorzkich refleksji.

Dopomógł w tym z pewnością znakomity scenariusz Jerzego Stefana Stawińskiego, pisarza, scenarzysty i reżysera odznaczonego Krzyżem Walecznych za udział w kampanii wrześniowej. Autobiograficzne opowiadania Stawińskiego stały się podstawą jego scenariuszy do takich dzieł polskiej szkoły filmowej, jak "Kanał" (1956) Andrzeja Wajdy, "Eroica" (1957) i "Zezowate szczęście" (1959) Andrzeja Munka czy "Zamach" (1958) Jerzego Passendorfera (scenariusze "Eroiki" i "Zamachu" otrzymały nagrody na Festiwalu w Mar Del Plata). Zachwyty krytyki zebrał też za tytułową rolę Marek Kondrat, którego aktorski kunszt wyróżniono nagrodą za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1995 roku.

Dla Kazimierza Kutza "Pułkownik Kwiatkowski" był ostatnim - jak dotąd - filmem fabularnym (dwa lata później reżyser nakręcił jedynie siedmioodcinkowy serial telewizyjny "Sława i chwała" według Iwaszkiewicza). W kolejnych latach zajął się głównie działalnością społecznością i polityczną (senator w kolejnych kadencjach Sejmu), ale ceniony jest również jako błyskotliwy felietonista.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...