Ale kino+
alekino+
Film. PUŁKOWNIK REDL

PUŁKOWNIK REDL

Oberst Redl / Colonel Redl
film biograficzny, Węgry/Austria/RFN, 1985, 144 min.
reżyseria: Istvan Szabo
obsada: Armin Mueller-Stahl, Gudrun Landgrebe, Hans Christian Blech, Klaus Maria Brandauer
Premiera w Ale kino+: 25.08.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 32 miejsce w rankingu
1
2

Nominowana do Oscara i nagrodzona w Cannes środkowa część słynnej historycznej trylogii wybitnego węgierskiego reżysera Istvana Szabo. "Pułkownik Redl" to oparte na faktach dzieje kariery i upadku oficera austriackich tajnych służb, fenomenalnie zagranego przez w filmie przez Klausa Marię Brandauera.

Alfred Redl to postać autentyczna. Urodził się w 1866 roku we Lwowie, pochodził ze społecznych nizin, ale zrobił karierę w opanowanym przez synów arystokracji korpusie oficerskim austro-węgierskiej armii. Akcja filmu toczy się w epoce zmierzchu Cesarstwa, osłabianego przez korupcję i intrygi. Redl, człowiek z nikąd, dzięki ambicji, wytrwałości i ślepej wierności pnie się w górę wojskowej hierarchii i zostaje jednym z najważniejszych oficerów cesarskich tajnych służb. Osiąga wysoką pozycję, ale wikła się teraz w niebezpieczne polityczne machinacje, musi wciąż zmagać się z bagażem niskiego urodzenia, a także ukrywać swój homoseksualizm. To właśnie on stanie się przyczyną upadku pułkownika.

Okoliczności śmierci Alfreda Redla do dziś owiane są tajemnicą. ISTVAN SZABO podkreślał, że jego film nie jest dokładną rekonstrukcją biografii austriackiego oficera, a fabuła jest jedynie inspirowana jego historią; reżyser wykorzystał też w pracach nad scenariuszem sztukę Johna Osborne'a "A Patriot for Me". "Pułkownik Redl" jest środkową częścią trylogii, uznawanej za dzieło życia Istvana Szabo. Filmowy tryptyk otworzył nagrodzony w 1981 roku Oscarem "Mefisto", a jego ostatnią częścią jest "Hanussen" z roku 1988. Wszystkie trzy filmy powstały w międzynarodowych koprodukcjach; Szabo zdołał wkroczyć poza ramy lokalnej kinematografii węgierskiej i nadać swoim dziełom europejski wymiar. Składające się na trylogię filmy podejmują temat wyjątkowej jednostki uwikłanej w historię i władzę; bohaterami Szabo są ludzie zawierający swego rodzaju pakt z diabłem, symbolizowanym przez totalitarne systemy - ceną za ten układ i zdradę samego siebie jest nieuchronny upadek.

Spoiwem trylogii jest także Klaus Maria Brandauer odtwarzający w "Mefiście", "Pułkowniku Redlu" i "Hanussenie" główne, tytułowe role. Austriacki aktor wzniósł się w filmach Szabo na szczyty kunsztu; sukces trylogii to w niemałym stopniu jego zasługa.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...