Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. PUSTYNIA TATARÓW

PUSTYNIA TATARÓW

Le desert des Tartares
film wojenny, Włochy/Francja/Iran/RFN, 1976, 140 min.
reżyseria: Valerio Zurlini
obsada: Helmut Griem, Jacques Perrin, Philippe Noiret, Vittorio Gassman
Premiera w Ale kino+: 22.06.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 354 miejsce w rankingu

Zamknięte w mrocznej twierdzy Bastiani wojsko oczekuje przybycia mitycznego wroga walcząc ze zwątpieniem, tęsknotą i urojeniami.

Gdzieś, gdziekolwiek, poza czasem i znanym nam miejscem, porucznik Drogo (Jacques Perrin) wraz ze swoim wojskiem wkracza w mury zapomnianej przez świat twierdzy Bastiani. Zadaniem fortyfikacji jest obrona przed najeźdźcami z tajemniczego państwa Północy, którzy w tej okrutnej, pustynnej rzeczywistości mogą pojawić się w każdej chwili. Nie wiadomo skąd ani dlaczego, ale żołnierze, tak jak i Drogo, wpojoną mają pewność, że atak nadejdzie wkrótce. Ten jednak nie nadchodzi. Gotowe do walki oddziały w murach Bastiani zaczynają walczyć z nudą, a nie z legendarnymi Tatarami, których się spodziewali. Nie mają jednak odwagi kwestionować istnienia najeźdźcy, ponieważ oznaczałoby to, że wszystkie lata przygotowań do walki były czasem straconym. Wpatrując się w pustynny horyzont wypatrują więc Tatarów w unoszących się chmurach kurzu i załamaniach promieni słonecznych. Oczekiwana armia staje się dla żołnierzy sensem istnienia, jedynym źródłem wiedzy o sobie i aspektem samookreślenia. Dla tego "czekania na Godota" poświęcają wszystko, co najcenniejsze: rodziny, przyjaciół, życie. Mogą już być tylko wojownikami oczekującymi Tatarów, przyszłymi ich pogromcami lub podbitą przez nich armią. Bez nich - nie istnieją.

Zrealizowana w 1976 roku "Pustynia Tatarów" to jeden z najciekawszych filmów VALERIO ZURLINIEGO i zarazem ostatni obraz w karierze Włocha, który zmarł sześć lat później. Zurlini zasłynął nagrodzoną w Wenecji "Kroniką rodzinną" (1962) i pokazywaną rok wcześniej w Cannes "Dziewczyną z walizką" z Claudią Cardinale w roli głównej. "Pustynia Tatrów" zdobyła z kolei dwie statuetki David di Donatello Award i zwyciężyła Italian National Syndicate of Film Journalists.

W rolach głównych wystąpili Jacques Perrin, aktor znany z "Braterstwa wilków" (2001), "Piekła" (2005) Danisa Tanovića czy "Pana od muzyki" (2004), który w 2001 roku zabłysnął jako reżyser przyrodniczym dokumentem "Makrokosmos". Towarzyszył mu m.in. Max von Sydow, pochodzący ze Szwecji aktor o imponującym dorobku i... wzroście (mierzy 192 cm). Sydow ma na koncie m.in. Europejską Nagrodę Filmową za "Pelle zwycięzca" (1987), nagrodę w Karlowych Warach za "Time is Money" (1994) oraz nagrodę w Wenecji za "Lot orła" (1984), ale najsłynniejszym filmem z jego udziałem jest "Egzorcysta" z 1973 roku, przez niektórych uważany nawet dziś za najlepszy horror w historii kina.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...