Ale kino+
alekino+
Film. Quirke: Elegia dla April

Quirke: Elegia dla April

Quirke Ep. 3: Elegy for April
serial kryminalny, Wlk. Brytania/Irlandia, 2013, 90 min.
reżyseria: Jim O'Hanlon
obsada: Aisling Franciosi, Brian Gleeson, Gabriel Byrne, Nick Dunning
Premiera w Ale kino+: 20.08.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 83 miejsce w rankingu
Quirke: Elegia dla April

Quirke stoi przed trudnym zadaniem. Jego córka Phoebe prosi go o pomoc w odnalezieniu zaginionej przyjaciółki, April. Choć Quirke czuje, że mogło dojść do najgorszego, nie odbiera córce nadziei i rozpoczyna prywatne śledztwo.

Zaginęła April Latimer. Jako młoda lekarka pracująca w miejskim szpitalu, wywoływała w konserwatywnym i patriarchalnym społeczeństwie Dublina lat 50. poruszenie a nawet zgorszenie. Choć jej rodzina jest jedną z najbardziej szanowanych w mieście, April znana jest z kontrowersyjnych i niezależnych poglądów, co nie jednało jej zwolenników. Teraz dziewczyna zniknęła, a jej przyjaciółka Phoebe Griffin zrobi wszystko, by ją odnaleźć. Prosi swojego ojca Quirke'a (Gabriel Byrne), cenionego patologa i detektywa-amatora, o pomoc. Choć Quirke przeczuwa najgorsze, rozpoczyna dochodzenie.

Quirke to charyzmatyczny, nie stroniący od whisky patolog żyjący w Dublinie lat 50. XX wieku. Spokojny i skryty w sobie, o wiele lepiej czuje się wśród zimnych ścian kostnicy niż w towarzystwie współpracowników. Ciekawski z natury Quirke uwielbia swój zawód, dzięki któremu może badać przyczyny zagadkowych zgonów i zgłębiać tajemnice przeszłości. Po godzinach działa jako detektyw-amator, tropiąc mroczne sekrety Dublina. Z biegiem czasu odkryje, że śledztwa, nad którymi pracuje, są o wiele bardziej powiązane z jego życiem i pracą niż mógł to sobie wyobrazić. Dążąc do poznania prawdy będzie też musiał stawić czoła grzechom własnej przeszłości.

Nominowany do 2 Irlandzkich Nagród Filmowych i Telewizyjnych "Quirke" to serial kryminalny, nakręcony na podstawie bestsellerowych powieści irlandzkiego pisarza Williama Johna Banville'a, publikującego także pod pseudonimem Benjamin Black. W roli głównej występuje Gabriel Byrne, laureat Złotego Globu, znany z takich tytułów jak "Człowiek w żelaznej masce", "Atak na posterunek" czy "Wróg publiczny". Każdy odcinek serialu to film pełnometrażowy oparty na innej książce - "Tajemnica Christine Falls", "Srebrny łabędź", "Elegia dla April". Adaptacji podjęli się wielokrotnie nagradzani scenarzyści - Andrew Davies (odpowiedzialny m.in. za sukces brytyjskiej i amerykańskiej wersji serialu "House of Cards) i Conor McPherson.

ODCINKI

Quirke
Quirke: Tajemnica Christine Falls
Quirke: Srebrny łabędź
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...