Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. QUIZ SHOW

QUIZ SHOW


film obyczajowy, USA, 1994, 127 min.
reżyseria: Robert Redford
obsada: John Turturro, Paul Scofield, Ralph Fiennes, Rob Morrow
Premiera w Ale kino+: 26.09.2009 r.
1.00
343
1 głosy | 818 miejsce w rankingu
QUIZ SHOW

"Teleturnieje lat 50. były najbardziej niezwykłym fenomenem w historii telewizji. Nigdy przedtem ani nigdy potem żaden z wynalazków szklanego ekranu nie pochłaniał w takim stopniu uwagi zafascynowanej widowni" - pisał Richard N. Goodwin, autor poczytnej powieści "Remembering America", na której opiera się scenariusz "Quiz Show".

Film Roberta Redforda opowiada jednak nie o niewinnej pasji telewidzów, ale o jednej z największych afer telewizyjnych, kiedy to Ameryką wstrząsnęła wiadomość, że popularny teleturniej "Twenty-One" jest skrojonym na grubą skalę oszustwem.

Producenci bijącego rekordy popularności teleturnieju typowali wśród zawodników zwycięzcę (głównie na podstawie wyglądu) i wręczali mu odpowiedzi na pytania, by w ten sposób zwiększyć oglądalność programu. Na takiej właśnie zasadzie znalazł się na szczycie popularności Charles Van Doren (Ralph Fiennes), młody wykładowca uniwersytecki, który w każdym kolejnym odcinku w brawurowy sposób wygrywał coraz bardziej imponujące sumy. Do czasu, kiedy pokonała go atrakcyjna pani adwokat Vivienne Nearing (Grace Phillips). Jak się okazało, Van Doren specjalnie podał złą odpowiedź, bo nie mógł już dłużej znieść współudziału w oszustwie. Wkrótce jednak sprawa wyszła na jaw, a jej finał rozegrał się przed Sądem Najwyższym Stanów Zjednoczonych.

W "Quiz Show" ROBERT REDFORD z dużym wyczuciem opowiada historię Charlesa Van Dorena, który stał się w Ameryce Elvisem Presleyem intelektualistów i wzorem do naśladowania dla ambitnych nastolatków, a skończył jako upokorzony outsider, skompromitowany w swoim środowisku i pozbawiony prawa wykonywania zawodu (nigdy nie wrócił już do nauczania). Sam obraz należy zresztą do najciekawszych przykładów hollywoodzkiego kina z lat 90. Nie tylko ze względu na świetnie zarysowane postaci i znakomite kreacje aktorskie (na ekranie pojawiają się w epizodach m.in. reżyserzy Martin Scorsese i Barry Levinson), ale przede wszystkim z uwagi na błyskotliwy portret tętniącej życiem Ameryki w samym środku jej największego rozkwitu. "Dla naszego kraju sprawa 'Twenty-One' oznaczała coś więcej niż głośny skandal" - mówił sam Robert Redford. "Był to koniec niewinności w naszej społecznej historii".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...