Ale kino+
alekino+
Film. Rabuś

Rabuś

Der Räuber
film kryminalny, Austria/Niemcy, 2010, 90 min.
reżyseria: Benjamin Heisenberg
obsada: Andreas Lust, Florian Wotruba, Franziska Weisz, Gerda Drabek, Walter Huber
Premiera w Ale kino+: 23.08.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 128 miejsce w rankingu
Rabuś
1
2

Oparta na faktach opowieść o utalentowanym austriackim maratończyku Johannie Rettenbergeru, który "dla sportu" napada na banki.

Johann (świetny Andreas Lust) ma za sobą kryminalny epizod i odsiadkę za napad z bronią w ręku. Po wyjściu z więzienia zostaje jednak wybitnym sportowcem wygrywającym maratony. Pozornie prowadzi zwyczajne życie: mieszka w Wiedniu ze swoją dziewczyną Eriką (Franziska Weisz) i bierze udział w kolejnych zawodach. W rzeczywistości wraca do starych przyzwyczajeń i staje się nieuchwytnym rabusiem, który napada na banki w całej Austrii. Jest szybki - potrafi obrobić kilka placówek, jedną po drugiej, a potem błyskawicznie uciec ścigającym go funkcjonariuszom. Robi to nie tyle dla pieniędzy, co dla dreszczyku emocji (skoki tętna mierzy profesjonalnym sprzętem). Kryminalny proceder trwa do momentu, w którym policji udaje się go namierzyć. Kiedy zaczyna się największa w historii Austrii obława policyjna, maratończyk ucieka korzystając ze swoich fenomenalnych sportowych umiejętności.

Nominowany do Złotego Niedźwiedzia w 2010 roku "Rabuś" BENJAMINA HEISENBERGA (wnuka słynnego fizyka Noblisty - Wernera Heisenberga) powstał na podstawie powieści Martina Prinza. Główny bohater wzorowany jest na prawdziwym austriackim maratończyku i zarazem kryminaliście Johannie Kastenbergerze. Pierwowzór postaci był bardziej brutalny od filmowego bohatera, włamywał się również do domów, a podczas napadów zabił kilka osób z zimną krwią. To, co jednak łączy obu "biegaczy" - tego prawdziwego i tego filmowego - to skłonność do życia na krawędzi, uzależnienie od adrenaliny i niebezpieczeństwa. Austriacka rzeczywistość widziana oczami Johanna wydaje się nudna, mechaniczna i bez wyrazu. Jedynie śmiertelne ryzyko, które podejmuje napadając na banki, pozwala mu poczuć, że żyje.

Film, choć pozbawiony typowych dla Hollywood efektów w postaci spektakularnych wybuchów i wielkich gwiazd, przez wielu krytyków wychwalany był, jako jeden z najlepszych niemieckojęzycznych thrillerów dekady. To przykład nie tylko trzymającego w napięciu kina akcji, ale i wnikliwego studium "ekstremalnej" osobowości, nieumiejącej wpasować się w akceptowany porządek społeczny.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...