Ale kino+
alekino+
Film. RACHIDA

RACHIDA


dramat, Francja/Algieria, 2002, 93 min.
reżyseria: Yamina Bachir
obsada: Bahia Rachedi, Hamid Remas, Ibtissem Djouadi, Rachida Messaoui En
Premiera w Ale kino+: 10.07.2005 r.
4.45
343
89 głosy | 478 miejsce w rankingu

Tematem debiutanckiego filmu Yaminy Bachir jest wojna domowa w jej rodzinnym kraju, Algierii, widziana oczyma niezależnie myślącej, niepokornej nauczycielki Rachidy.

Rachida (Ibtissem Djouadi) jest wykształconą, atrakcyjną młodą kobietą. Pracuje jako nauczycielka. Pewnego dnia były uczeń zwraca się do niej z prośbą o pomoc w przemyceniu bomby. Chłopak okazuje się jednym z tysięcy młodych terrorystów - islamskich fanatyków, prowadzących krwawą wojnę partyzancką ze świeckimi władzami Algierii. Kiedy Rachida odmawia pomocy bojówkarzom, ci skazują ją na śmierć i w biały dzień strzelają do bohaterki na ulicy. Nauczycielka zostaje ciężko ranna. Ze strachu przed terrorystami przeprowadza się malutkiej wioski. Okazuje się jednak, że macki partyzantów sięgają nawet do tej położonej na uboczu, spokojnej miejscowości.

Od początku lat 90. Algieria była scenerią jednej z najbardziej krwawych i brutalnych współczesnych wojen domowych. Ocenia się, że w walkach pomiędzy wojskami rządowymi, a terrorystami i bojownikami usiłującymi przekształcić kraj w państwo teokratyczne, życie straciło ponad 100 000 osób. Większość tych ofiar to jednak nie żołnierze ani partyzanci, lecz bezbronni cywile.

W pierwszym samodzielnie nakręconym filmie algierska montażystka YAMINA BACHIR pokazuje tragedię swojej ojczyzny, ale z innej strony niż czynią to zazwyczaj media. W "Rachidzie" polityka jest na dalszym planie; Bachir patrzy na wojnę w Algierii pod kątem sytuacji kobiet. W patriarchalnym, konserwatywnym społeczeństwie muzułmańskim są one narażone na przemoc w dwójnasób; ich życie wydaje się mniej cenne od życia mężczyzn. Terroryści pokazani są tu nie tyle jako opętani fanatyzmem islamscy bojownicy, ile młodzi brutalni mężczyźni upajający się władzą jaką daje im broń i strach, który budzą w otoczeniu.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...