Ale kino+
alekino+
Film. RADIO FAVELA

RADIO FAVELA

Radio Favela - Uma Onda No Ar
dramat, Brazylia, 2002, 92 min.
reżyseria: Helvecio Ratton
obsada: Adolfo Moura, Alexandre Moreno, Babu Santana, Renata Otto
Premiera w Ale kino+: 21.06.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 349 miejsce w rankingu

Oparty na autentycznych wydarzeniach film przybliża historię powstania "Radia Favela" - pirackiej stacji radiowej, która stała się głosem mieszkańców brazylijskich slumsów.

Czwórka przyjaciół z brazylijskich slumsów, czyli tzw. faveli, wpada na utopijny pomysł założenia własnego radia. Pomysł okazuje się nie tak wydumany, jak to się wydawało i wkrótce z faveli po raz pierwszy nadaje "Radio Favela", które ma nie tylko zwrócić uwagę kraju na zepchniętych poza margines mieszkańców dzielnicy nędzy, ale również pokazać światu, jakiej muzyki słucha się w slumsach. Z pirackiego nadajnika zaczyna płynąć żywiołowa muzyka: hip-hop, soul i funk, wzbogacona o niepokorne brazylijskie rytmy. Ale "Radio Favela" to nie tylko muzyka. Twórcy stacji nie wahają się krytykować systemu socjalnego Brazylii, piętnować obojętność rządu na to, co dzieje się w favelach, gdzie kwitnie handel narkotykami, a młodzi ludzie codziennie giną na ulicach: z przedawkowania lub od kuli. Radio wypowiada wojnę nietolerancji i nierównościom, a rząd wkrótce wypowie wojnę pirackiej stacji.

"'Radio Favela' udowadnia, że wielki budżet, gwiazdy, zasłużony reżyser, efekty specjalne, postmodernistyczna stylistyka i awangardowe eksperymenty są całkowicie zbędne, kiedy ma się mocny temat, aktorów, którzy żyją swoimi rolami i reżysera, który potrafi opowiadać historie bez manipulowania charakterami - i widzem" - pisała po premierze filmu Helvecio Rattona amerykańska prasa. Pod względem tematyki "Radio..." porównywano ze znakomitym "Miastem Boga" Fernando Meirellesa, innym brazylijskim obrazem, który w 2002 roku wstrząsnął międzynarodową publicznością. Jak trafnie podkreślał jeden z krytyków, "Miasto Boga" opowiadało przede wszystkim o favelach, które były głównym bohaterem filmu, podczas gdy postaci stanowiły jedynie tło. "Radio Favela" brazylijskie slumsy wykorzystuje z kolei jako pretekst, aby pokazać wyjątkowych bohaterów, wniknąć w ich życie, mentalność i przekonania.

Nagrodzony w Gromado, Mar Del Plata i podczas rozdania brazylijskich Silver Daisy Award obraz to piąty już pełnometrażowy film HELVECIO RATTONA i drugi, do którego zdecydował się sam napisać scenariusz. W głównych rolach wystąpili aktorzy-amatorzy - większość z nich nie miała wcześniej doświadczeń na planie. Jednym z nielicznych, który stał już wcześniej przed kamerą był Babu Santana, który w tym samym roku zagrał we wspominanym "Mieście Boga".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...