Ale kino+
alekino+
Film. Rain Man

Rain Man


dramat, USA, 1988, 129 min.
reżyseria: Barry Levinson
obsada: Dustin Hoffman, Gerald R. Molen, Tom Cruise, Valeria Golino
Premiera w Ale kino+: 8.09.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 94 miejsce w rankingu
Rain Man

"Rain Man" to hollywoodzki wyciskacz łez, ale w najlepszym gatunku. Jeden z amerykańskich recenzentów napisał, że właśnie dla takich wzruszających, pokrzepiających dramatów stworzono Oscary.

I rzeczywiście, "Rain Man" zdobył cztery Nagrody Akademii i to w najważniejszych kategoriach: za najlepszy film, scenariusz, męską rolę pierwszoplanową oraz reżyserię, stając się największym sukcesem w karierze Barry'ego Levinsona.

Bohater "Rain Mana", kuty na cztery nogi yuppie Charlie Babbitt (Tom Cruise), dowiaduje się o śmierci ojca. Nie jest szczególnie zasmucony tą wiadomością; ojca znał słabo i nie widywał od lat. Dużo większe wrażenie robi na Charliem testament. Zmarły zostawił w spadku prawdziwą fortunę, tyle, że nie Charliemu, lecz jego bratu Raymondowi (Dustin Hoffman). W ten sposób bohater dowiaduje się, że ma rodzeństwo - do tej pory nie zdawał sobie sprawy z istnienia Raymonda. Co więcej, okazuje się, że ten ostatni jest osobą autystyczną i mieszka w domu opieki. Charlie nie może zaakceptować faktu, że ojciec zapisał majątek niepełnosprawnemu umysłowo mężczyźnie, który nie rozumie nawet do końca, do czego służą pieniądze. Rozżalony yuppie porywa Raymonda z przytułku. Autystyczny brat okazuje się fascynującą osobą. Jego kontakt z rzeczywistością i zdolność komunikowania się z otoczeniem są bardzo ograniczone. Z drugiej strony Raymond ma fenomenalną pamięć i niewiarygodne zdolności matematyczne - potrafi na poczekaniu wykonywać działania arytmetyczne na liczbach, które swą wielkością przyprawiają przeciętnego człowieka o zawrót głowy. Raymond kryje także inną tajemnicę - uczucia zamknięte za murem autyzmu. Podczas długiej, wspólnej podróży Charlie wiele nauczy się od swojego upośledzonego brata.

Wielkie wrażenie, jakie wywiera na widzach "Rain Man" jest przede wszystkim zasługą nagrodzonego Oscarem Dustina Hoffmana. I nie chodzi tylko o jego genialne skądinąd aktorstwo. Hoffman nie tylko stworzył wielką kreację, ale przeforsował kilka kluczowych pomysłów, które walnie przyczyniły się od sukcesu filmu BARRY'EGO LEVINSONA. Reżyser z początku chciał obsadzić Dustina Hoffmana jako cynicznego Charlie'ego - dopiero sam aktor przekonał Levinsona do powierzenia mu roli Raymonda. W pierwotnej wersji scenariusza Raymond był po prostu opóźniony w rozwoju - pomysł, by uczynić bohatera osobą autystyczną również należy do Hoffmana. Levinson bardzo skorzystał na tych sugestiach, odbierając za "Rain Mana" nie tylko Oscara, lecz także Złotego Niedźwiedzia w Berlinie.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...