Ale kino+
alekino+
Film. RAJ NA ZIEMI

RAJ NA ZIEMI

Vivre au paradis
dramat polityczny, Francja/Algieria/Belgia/Norwegia, 1998, 105 min.
reżyseria: Bourlem Guerdjou
obsada: Fadila Belkebla, Farida Rahouadj, Omar Bekhaled, Roschdy Zem
Premiera w Ale kino+: 17.11.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 393 miejsce w rankingu
1
2

Rodzina algierskich emigrantów próbuje wydostać się z robotniczych slumsów na przedmieściach Paryża. W roli głównej nagrodzony w 2006 roku w Cannes Roschdy Zem.

Paryż, wczesne lata 60. Lakhdar (Roschdy Zem), emigrant z Algierii, pracuje na jednej z budów na przedmieściach stolicy Francji. Mieszka, jak wielu innych w tej okolicy, w prowizorycznej chacie zrobionej z falistej blachy. W przeciwieństwie do większości swoich sąsiadów Lakhdar umie pisać - w ich imieniu pisze zatem listy do pozostawionych w rodzinnym kraju rodzin. Lakhdar również musiał opuścić najbliższych - w Algierii została jego żona i dzieci. Tymczasem jego ojczyźnie zaczyna zagrażać wojna domowa. Lakhdar robi więc wszystko, żeby sprowadzić rodzinę do siebie. Kiedy wreszcie się to udaje, okazuje się, że żona Lakhdara nie jest szczęśliwa w Paryżu. Kobieta buntuje się wobec życia w slumsach i przyłącza się do ruchu aktywistów, żeby walczyć o prawo do lepszego życia. Lakhdar natomiast, żeby zapewnić rodzinie normalne mieszkanie, rozpoczyna pracę na nocną zmianę w magazynie. Kiedy wszystko zaczyna zmierzać do szczęśliwego finału na przeszkodzie znów staje złośliwa historia.

Pełnometrażowy debiut BOURLEMA GUERDJOU nie zaskoczył tych, którzy znali wcześniej jego filmy krótkometrażowe - oba: "Ring" i "Couleurs d'enfants" prezentowane były na festiwalu w Cannes. Tak jak w tych krótkich formach, tak i w "Raju na ziemi" Guerdjou zaskoczył oryginalnym spojrzeniem na francuską historię, a także niezwykłym sposobem opowiadania i kadrowania, rodem z melancholijnego kina Iranu (jednym z mistrzów reżysera jest Abbas Kiarostami). Tematyka, wokół której obraca się reżyser związana jest z jego pochodzeniem - rodzina Guerdjou wywodzi się z północnej Afryki. On sam w kinie debiutował zresztą jako aktor w "Le thé au harem d'Archimède" (1985) znakomitego algierskiego reżysera Mehdiego Charefa, twórcy "Wszystkich niewidzialnych dzieci" i nagrodzonego w Cannes "Au pays des Juliets" (Charef urodził się w Oranie, tam rozgrywa się akcja "Dżumy" Camusa). "Raj na ziemi" krytycy przyjęli entuzjastycznie. Film zdobył nagrody na festiwalach w Carthage w Tunezji, Jeruzalem - i najważniejszą - w Wenecji (w sekcji CinemAvvenire). Wiele pochwał zebrał też kreujący główną rolę Roschdy Zem, zdobywca tegorocznej nagrody aktorskiej w Cannes za "Indigènes" Rachida Bouchareba.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...