Ale kino+
alekino+
Film. RAJ ODZYSKANY

RAJ ODZYSKANY

Paradise
dramat obyczajowy, USA, 1991, 106 min.
reżyseria: Mary Agnes Donoghue
obsada: Don Johnson, Elijah Wood, Melanie Griffith, Thora Birch
Premiera w Ale kino+: 18.03.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 53 miejsce w rankingu

Kameralny dramat psychologiczny z dobrymi rolami Dona Johnsona i Melanie Griffith (ówczesnego aktorskiego małżeństwa) - opowieść o złamanych tragedią ludziach, którzy pod wpływem małego chłopca na nowo odnajdują radość życia i smak swojej zagubionej miłości.

Lily (Melanie Griffith) i Ben (Don Johnson) mieszkają w nadmorskim miasteczku na Południu USA. Ich szczęśliwe kiedyś małżeństwo zostało zdruzgotane przez tragedię - bohaterowie stracili w wypadku trzyletniego syna. Od śmierci dziecka upłynęło już dużo czasu, ale Lily i Ben nigdy nie odzyskali równowagi - wydają się emocjonalnie martwi i obcy sobie nawzajem. Pewnego lata przyjaciółka Lily prosi by nieszczęśliwe małżeństwo zaopiekowało się podczas wakacji jej dziesięcioletnim synem Willardem (Elijah Wood). Dla wrażliwego, inteligentnego chłopca pobyt w rybackim miasteczku, a także przyjaźń z miejscową dziewczynką, Billie (Thora Birch) okaże jednym z najważniejszych doświadczeń dzieciństwa. Pojawienie się Willarda będzie przełomowym wydarzeniem również dla Lily i Bena - obecność dziecka pomoże im zaakceptować stratę sprzed lat, skończy długą żałobę i umożliwi bohaterom odbudowanie łączącego ich uczucia.

"Raj odzyskany" jest swobodnym remakiem głośnego francuskiego dramatu "Le Grand Chemin" Jean-Loup Huberta. Wyciszony, opowiedziany w powolnym rytmie film jest medytacją na temat żałoby, straty, odkupienia i trudnej sztuki godzenia się z tym co nieodwracalne. To także rzecz o dojrzewaniu - film z popisowymi kreacjami dwóch duetów aktorskich. Pierwszą parę wykonawców tworzą Don Johnson i Melanie Griffith - ówcześnie małżeństwo, które na ekranie rozumie się bez słów. Drugi, być może jeszcze ciekawszy duet to dziesięcioletni w chwili realizacji Elijah Wood i o rok młodsza Thora Birch. Oboje występowali w filmach od najmłodszych lat. W odróżnieniu od wielu innych "cudownych dzieci" ich kariery nie skończyły się wraz z dorosłością. Oboje są dziś zaliczani do najciekawszych przedstawicieli młodego pokolenia aktorów amerykańskich, a Wood, dzięki roli Hobbita Froda we "Władcy Pierścieni", cieszy się międzynarodową sławą i ogromną popularnością.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...