Ale kino+
alekino+
Film. RANCHO W DOLINIE

RANCHO W DOLINIE

Jubal
western, USA, 1956, 97 min.
reżyseria: Delmer Daves
obsada: Charles Bronson, Ernest Borgnine, Glenn Ford, Rod Steiger, Valerie French
Premiera w Ale kino+: 28.08.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 452 miejsce w rankingu

Western twórcy "Złamanej strzały". Przystojny kowboj odrzuca zaloty żony swojego pracodawcy, co może skończyć się dla niego tragicznie.

Jubal Troop (Glenn Ford) błąka się po Dzikim Zachodzie, podejmuje dorywcze prace w przypadkowych miejscach i w równie przypadkowy sposób trwoni zarobione pieniądze. Jego życie zmienia się, kiedy trafia na rancho Shepa Horgana (Ernest Borgnine), który daje mu stałą pracę i szybko obdarza zaufaniem. Jubal zyskuje też nieukrywaną sympatię młodej, znudzonej żony Shepa, Mei (Valerie French), która w przystojnym kowboju widzi materiał na kolejny romans. On jednak zainteresowany jest inną kobietą - Naomi Hoktor (Felicia Farr), córką emigrantów osiadłych w sąsiedztwie. Jest jednak ktoś, komu pojawienie się Jubala jest wyjątkowo nie w smak. Pinky (Rod Steiger), dawniej prawa ręka Shepa i obiekt erotycznej fascynacji Mei, teraz zostaje zepchnięty na dalszy plan. Obmyśla więc sposób, który ma doprowadzić do otwartego konfliktu między Jubalem a Shepem, licząc na pomoc odrzuconej przez kowboja Mei.

Reżyser "Rancha w dolinie" DELMER DAVES przygodę z kinem zaczynał jako aktor - swoje pierwsze role zagrał jeszcze w filmach niemych, takich jak "The Night Riders" czy "Three Sinners". Jego reżyserski debiut "Cel: Tokio" (1943) z Carym Grantem otrzymał nominację do Oscara za scenariusz. Jego późniejsze filmy (m.in. musical "Hollywood Canteen" czy western "Złamana strzała") cieszyły się uznaniem, ale sam Daves wymarzonego Oscara nigdy nie odebrał - jego gwiazda lśni się za to na hollywoodzkiej Walk of Fame.

W główną rolę w "Ranchu w dolinie" wcielił się urodzony w Kanadzie Glenn Ford, odkryty w 1939 roku przez łowcę talentów wytwórni 20th Century Fox. Ford wystąpił w ponad stu filmach, m.in. u boku Rity Hayworth w "Gildzie" (1946) czy Betty Davis w "Skradzionym życiu" (1946), a swój jedyny Złoty Glob otrzymał za występ w komedii "Arystokracja Podziemi" (1961) Franka Capry. Kariera Glenna Forda załamała się w latach 60. Obsadzano go najczęściej w drugoplanowych, niewielkich rolach, grał w serialach i filmach telewizyjnych, ale wystąpił również w słynny "Supermanie" (1978) Richarda Donnera u boku Marlona Brando i Gene'a Hackmana.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...