Ale kino+
alekino+
Film. Rasputin

Rasputin

Raspoutine
film historyczny, Francja/Rosja, 2011, 102 min.
reżyseria: Josée Dajan
obsada: Fanny Arhant, Gerard Depardieu, Gérard Depardieu, Vladimir Mashkov
Premiera w Ale kino+: 2.11.2012 r.
2.00
343
2 głosy | 205 miejsce w rankingu
Rasputin

Epicko-liryczna opowieść o Grigoriju Rasputinie - samozwańczym mistyku, który uzdrowił carskiego syna i podporządkował sobie carski dwór.

Grigorij Rasputin (Gerard Depardieu) pochodził z małej syberyjskiej wioski. Nie wyróżniał się żadnymi szczególnymi zdolnościami poza skłonnością do łamania zasad. Był buntownikiem, często wdawał się w bójki i od wczesnych lat nadużywał alkoholu. W pewnym momencie życia Grigorij zapragnął zgłębić swoją wiarę. Rozpoczął wędrówkę po klasztorach i pustelniach. Z czasem uznano go za mnicha, choć podobno nigdy nie przyjął ślubów zakonnych. W 1905 roku Rasputin znalazł się na dworze cara Mikołaja II (Vladimir Mashkov). Został wówczas poproszony przez carycę Aleksandrę Fiodorowną (Fanny Ardant) o uzdrowienie jej chorego na hemofilię syna Aleksego. Gdy modły Rasputina odniosły skutek, caryca zaczęła traktować go jak bóstwo. Mnich umiejętnie wykorzystał tę sytuację i z dnia na dzień umacniał swoją pozycję na dworze. Z czasem stał się prawą ręką rządzących i miał wpływ na najważniejsze decyzje w państwie. Takiej sytuacji nie była w stanie zaakceptować arystokracja, która uważała Rasputina za szaleńca, a nawet demona. By pozbyć się Grigorija, zawiązano spisek, który doprowadził do jego śmierci.

"Rasputin" to kolejny historyczny projekt JOSÉE DAJAN. Reżyserka jest specjalistką od telewizyjnych adaptacji znanych powieści i dramatów. Na swoim koncie ma ponad 100 produkcji. W jej dorobku znalazły się takie filmy, jak: "Balzac", "Hrabina Castiglione", "Nędznicy" czy "Hrabia Monte Christo". Dajan od lat współpracuje z Gerardem Depardieu, który wcielił się w tytułowego Rasputina. Aktor jest wielbicielem rosyjskiej historii i literatury. Podobno jego babka była medium i uzdrowicielką, co sprawiło, że czuł z Rasputinem szczególną więź. Depardieu przedstawił scenariusz filmu Władimirowi Putinowi. Podobno rosyjski prezydent naniósł kilka poprawek i bardzo zaangażował się w projekt, m.in. udostępnił ekipie Pałac Carski, by film jak najlepiej oddał klimat dawnej Rosji.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...