Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Ray

Ray


biograficzny/muzyczny, USA, 2004, 149 min.
reżyseria: Taylor Hackford
obsada: Clifton Powell, Harry Lennix, Jamie Foxx, Kerry Washington, Larenz Tate, Regina King
Premiera w Ale kino+: 13.11.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 508 miejsce w rankingu
Ray

Biograficzny film Taylora Hackforda poświęcony jest życiu i karierze Raya Charlesa, jednego z najlepszych i najbardziej oryginalnych amerykańskich muzyków.

Opowieść rozpoczyna się w Albany w stanie Georgia, rodzinnym mieście piosenkarza. Już w dzieciństwie Ray (Eric O'Neal Jr.) dostaje twardą szkołę życia: tragicznie ginie jego młodszy brat, on sam w wieku sześciu lat traci wzrok, a wkrótce później zostaje sierotą. Od traumatycznych wspomnień z dzieciństwa dorastający Ray (Jamie Foxx) ucieka w muzykę, a wkrótce też w narkotyki i kolejne romanse, które niszczą jego życie prywatne. Jednocześnie staje się największą gwiazdą rythm&bluesa. Śpiewa, gra na fortepianie, komponuje i aranżuje równie sprawnie w obrębie jazzu i bluesa, jak country i rock and rolla. Jego kariera to również nieustająca walka z uprzedzeniami rasowymi i ze stereotypami w postrzeganiu muzyki rozrywkowej w Ameryce lat 50. Oburzeniem zostaje przyjęte nie tylko łączenie gospel z rythm&bluesem, ale również wykonanie przeboju country "I Can't Stop Loving You" z soulową manierą. Łączenie gatunków, które z początku traktowane było jako lekceważenie gustów publiczności i brak profesjonalizmu, wkrótce staje się jednak znakiem rozpoznawczym genialnego muzyka.

Film TAYLORA HACKFORDA to pierwsza kinowa biografia Raya Charlesa, legendy amerykańskiej muzyki rozrywkowej. Reżyser wraz z producentem Stuartem Benjaminem ("La Bamba", "Długa droga do domu") do realizacji przygotowywał się piętnaście lat. Wszystkie kolejne etapy produkcji konsultował z samym Rayem Charlesem, który przed śmiercią w czerwcu 2004 roku zdążył jeszcze zaakceptować ostateczną wersję filmu. O swojej współpracy z artystą Taylor Hackford mówił: "Był jednym z najbystrzejszych ludzi, jakich kiedykolwiek spotkałem. Oczywiście nie był łatwy we współpracy. Nikt o tak złożonym wnętrzu nie jest łatwy. Jako perfekcjonista wymagał od innych całkowitej koncentracji i zaangażowania. Nie można było nie być pod jego wrażeniem". Dodatkowe, często bardzo intymne informacje o artyście, twórcy zdobyli od jego współpracowników Ahmeta Erteguna i Quincy Jonesa oraz syna piosenkarza Raya Charlesa Robinsona Jr., który został również współproducentem filmu. Sam wokalista chciał zresztą, aby film pokazywał nie tylko jasne momenty w jego życiu. "Możecie pokazać, co chcecie, ale nigdy nie pozwolę, żeby ten film nie zawierał całej prawdy o mnie" - uprzedził reżysera i producenta w jednej z pierwszych rozmów.

Ścieżka muzyczna do filmu "Ray" składa się w większości z kompozycji Raya Charlesa. Ich odtworzeniem dla potrzeb filmu zajął się kierownik muzyczny Curt Sobel, który ostatecznie wykorzystał około czterdziestu utworów. W nagraniach - obok Raya Charlesa - uczestniczyli muzycy z Nowego Orleanu, którzy wcielili się w członków oryginalnego zespołu wokalisty.
Najtrudniejszym zadaniem było jednak znalezienie aktora, który będzie w stanie wcielić się w ikonę amerykańskiej muzyki. Wybór padł na Jamie'ego Foxxa, komika i aktora telewizyjnego, którego Taylor Hackford i Stuart Benjamin zauważyli w "Męskiej grze" (1999) Olivera Stone'a i "Alim" (2001) Michaela Manna. Aktor spodobał się też Rayowi Charlesowi, który wcześniej "wypróbował" go podczas wspólnego improwizowania na dwa fortepiany. Aby dobrze przygotować się do roli, Jamie Foxx wiele godzin spędził na nauce specyficznych ruchów niewidomego gwiazdora. Uczestniczył też w wykładach w Instytucie Braille'a, gdzie przez dwanaście godzin dziennie poruszał się z zawiązanymi oczami. Kreacja Jamie'ego Foxxa to zresztą - w opinii wielu krytyków - najmocniejsza strona filmu. Za swoją rolę aktor otrzymał m.in. Oscara, nagrodę BAFTA i Złoty Glob. Film ponadto został nagrodzony Oscarem za najlepszy dźwięk (w sumie sześć nominacji), nominacją do Złotego Globu i BAFTY.
W filmie jest też bardzo ważny polski akcent. Zdjęcia do "Raya" zrealizował Paweł Edelman, który współpracował m.in. z Romanem Polańskim przy "Pianiście", "Oliverze Twiście" a ostatnio przy "Autorze Widmo" oraz z Andrzejem Wajdą przy "Zemście", "Panu Tadeuszu", "Katyniu" oraz "Tataraku".

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...