Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. RAZEM I OSOBNO

RAZEM I OSOBNO

Tuan Yuan / Apart Together
dramat, Chiny, 2010, 97 min.
reżyseria: Quanan Wang
obsada: Feng Ling, Lisa Lu
Premiera w Ale kino+: 24.02.2011 r.
1.00
343
1 głosy | 705 miejsce w rankingu
RAZEM I OSOBNO
1
2

Czy miłość może przetrwać rewolucję, młodość i pół wieku rozłąki? Na to pytanie (niejednoznacznie) odpowiada Quan'an Wang w "Razem i osobno" - nagrodzonym w Berlinie niekonwencjonalnym melodramacie z politycznym podtekstem.

W młodości Liu Yansheng (Feng Ling) był żołnierzem Kuomintangu, nacjonalistycznej chińskiej armii, która walczyła z komunistyczną rewolucją Mao Tse Tunga. Jak wiadomo Mao zwyciężył, a pokonani bojownicy Kuomintangu wycofali się na Tajwan, gdzie założyli istniejące do dziś niezależne państwo. Przez dziesiątki lat mieszkańcy Tajwanu, którego nie uznawali komuniści, nie mogli nawet marzyć o odwiedzeniu kontynentalnych Chin. Dziś jednak Chiny rozwijają z wyspą stosunki handlowe, atmosfera się ociepla i granice powoli się otwierają. Liu postanawia z tego skorzystać i wybrać się do Szanghaju. Ma ku temu specjalne powody. Przed 50 laty zostawił w mieście Quia Yu-e (Lisa Lu), kobietę, którą kochał. Ewakuacja na Tajwan odbywała się w pośpiechu i bohater nie zdążył nawet się pożegnać. Quia Yu-e nigdy nie dowiedziała się, dlaczego jej ukochany nie pojawił się na miejscu umówionego spotkania. Nic też dziwnego, że powrót kochanka, który przybywa po - bagatela - pół wieku nieobecności, jest dla bohaterki szokiem. Jeszcze większą niespodzianką jest dla niej odkrycie, że uczucie sprzed 50 lat wcale nie wygasło. Liu pragnie by Quia Yu-e pojechała z nim Tajwan. Czy para dawnych kochanków może sobie jednak pozwolić na to, aby na starość wywrócić swoje życie do góry nogami w imię miłości sprzed lat?

QUAN'AN WANG, autor nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem w Berlinie "Małżeństwa Tui" jeszcze raz udowadnia, że należy do najciekawszych reżyserów tzw. szóstej generacji chińskiego kina. "Razem i osobno" to złożony film. Mieści się w nim niekonwencjonalny melodramat, subtelny humor, melancholia i podtekst polityczny - problem Tajwanu i rozdzielonych przed pół wiekiem rodzin uchodźców z Kuomintangu był jeszcze niedawno w Chinach tematem tabu. W tle swojej opowieści Quan'an Wang maluje portret współczesnego Szanghaju, metropolii, która dla reżysera jest "Chinami w pigułce". Świetnie zagrany i jeszcze lepiej napisany film został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków, którzy nagrodzili go m.in. Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie za scenariusz. Film pokazywany był na 6. festiwalu Filmy Świata Ale Kino!
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...