Ale kino+
alekino+
Film. Reality

Reality


komediodramat, Francja/Włochy, 2012
reżyseria: Matteo Garrone
obsada: Aniello Arena, Loredana Simioli, Nando Paone
Premiera w Ale kino+: 23.08.2016 r.
343
Reality

Drugi po "Gomorze" film Matteo Garrone, oba zdobyły Wielką Nagrodę Jury (druga po Złotej Palmie) na MFF Cannes, realistyczny obraz Neapolu, tym razem oczami sprzedawcy ryb i drobnego kanciarza, którzy marzy, by dostać się do włoskiej edycji programu "Big Brother".

Luciano (Aniello Arena) to neapolitański sprzedawca ryb i drobny kanciarz. Choć jest w swojej społeczności popularny i lubiany, jednak codzienna rutyna i brak pieniędzy zaczynają mu ciążyć. Naturalna przebojowość, pokusa sławy i bogactwa oraz namowy rodziny powodują, że Luciano decyduje się wziąć udział w castingu do programu Big Brother. W oczekiwaniu na decyzję o przyjęciu do telewizyjnego show, Luciano żyje w przekonaniu, że jest pod stałą kontrolą wysłannika Wielkiego Brata. Grande Fratello staje się marzeniem i obsesją Luciana. Wraz z postępującym szaleństwem Luciana otaczający go świat zaczyna się sypać.

"Reality" jest drugim po "Gomorze" filmem MATTEO GARRONE - oba zdobyły Wielką Nagrodę Jury (druga po Złotej Palmie) na MFF Cannes. - "Po zrealizowaniu "Gomorry", pragnąłem zrobić całkowicie odmienny film, o innym ciężarze gatunkowym. Zdecydowałem się na komedie. Scenariusz zrodził się z prostej, jednak prawdziwej historii" - deklarował reżyser. Film ewoluował, stając się znacznie mroczniejszą opowieścią, niż zakładał Garrone. Zwłaszcza w drugiej części film staje się historią człowieka, "który opuszcza swój prawdziwy, realny świat i wchodzi w całkowicie wyimaginowany, fikcyjny wymiar" - mówił reżyser. Tak jak w swojej poprzedniej produkcji, Garrone pokazuje Neapol i zamieszkujący tam proletariat. To ludzie, którzy na swój własny sposób oswoili życie w kraju, gdzie władza kojarzy się tylko z podatkami i represjami, a drobne oszustwa są raczej dowodem zaradności, niż działalnością, której należy się wstydzić. W tym mieście drogą w górę klasowej drabiny jest albo współpraca z mafią, albo telewizja, oferująca bezwartościową medialną papkę, ale kreująca też gusta i upodobania widzów.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...