Ale kino+
alekino+
Film. REBEKA

REBEKA

Rebecca
thriller, USA, 1940, 130 min.
reżyseria: Alfred Hitchcock
obsada: George Sanders, Joan Fontaine, Judith Anderson, Laurence Olivier, Nigel Bruce
Premiera w Ale kino+: 29.06.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 620 miejsce w rankingu
REBEKA

"Rebeka" to pierwszy hollywoodzki film Alfreda Hitchcocka i zarazem jedyny obraz mistrza, uhonorowany Oscarem za najlepszy film roku. Dziś ten pełen napięcia gotycki melodramat jest przyćmiony przez następne, głośniejsze dokonania autora "Ptaków", ale powrót do ponadczasowej "Rebeki" wciąż oznacza odkrycie pierwszorzędnego, wspaniałego kina.

Bohaterką "Rebeki" jest młoda, niezamożna Amerykanka (Joan Fontaine), która przybywa do Europy w charakterze dziewczyny do towarzystwa pewnej bogatej damy. Bawiąc w Monte Carlo dziewczyna poznaje pana de Winter (sir Laurence Olivier), przystojnego, czarującego właściciela ziemskiego z Kornwalii. Mężczyzna okazuje się wdowcem. Między parą bohaterów rodzi się miłość i młoda Amerykanka zostaje nową panią de Winter. Nowożeńcy zamieszkują w rozległej wiejskiej posiadłości w Kornwalii. Bohaterka wkrótce przekonuje się, jak żywe są tu wspomnienia o pierwszej pani de Winter, tragicznie zmarłej kobiecie o imieniu Rebeka. Cały dom wydaje się przesiąknięty jej obecnością - nieboszczka zajmuje ważne miejsce nie tylko w sercu służby, ale także pana de Winter. Bohaterka, która dla wszystkich jest tylko "drugą panią de Winter", czuje się osaczona, żyje w cieniu Rebeki i jest zmuszona z tym cieniem konkurować.

Pod koniec lat 30. brytyjski reżyser ALFRED HITCHCOCK zwrócił uwagę Hollywood swoimi znakomitymi thrillerami. Filmowca do Ameryki sprowadził w 1940 roku legendarny producent David O. Selznick - i nie zawiódł się. "Rebeka", hollywoodzki debiut Hitchcocka, okazał się ogromnym sukcesem, zdobywając Oscary za najlepszy film i zdjęcia oraz 9 innych nominacji. Scenariusz oparty został na wybitnej książce Daphne Du Maurier. Hitchcock nakręcił później o wiele głośniejsze, lepiej dziś pamiętane filmy, ale "Rebeka" nie sprawia zawodu - to dzieło mistrza. Nastrój w tym gotyckim melodramacie budowany jest perfekcyjnie, a precyzja narracji jest imponująca.

Uwagę zwraca doskonała kreacja Joan Fontaine. Aktorka przeżywała na planie ciężkie chwile. Jej ekranowy partner, wielki sir Laurence Olivier, pragnął, aby główną rolę żeńską w "Rebece" zagrała jego ówczesna przyjaciółka, Vivian Leigh. Aktor nie dopiął swego i mścił się za to na Joan Fontaine. Hitchcock postanowił wykorzystać tę sytuację i wmówił aktorce, że nie tylko Olivier, lecz także reszta ekipy jej nienawidzi. W rezultacie Fontaine była ciągle zestresowana i niepewna, co - paradoksalnie - uczyniło jej kreację przestraszonej, zagubionej pani de Winter bardziej wiarygodną.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...