Ale kino+
alekino+
Film. REBELIANT: BALLADA O MANGALU PANDEYU

REBELIANT: BALLADA O MANGALU PANDEYU

The Rising: Ballad of Mangal Pandey
film historyczny, Indie 2005, 148 min.
reżyseria: Ketan Mehta
obsada: Aamir Khan, Amisha Patel, Coral Beed, Rani Mukherjee, Toby Stephens
Premiera w Ale kino+: 10.04.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 541 miejsce w rankingu
REBELIANT: BALLADA O MANGALU PANDEYU

"Rebeliant: Ballada o Mangalu Pandeyu" to zrealizowane z rozmachem historyczne widowisko, epicka opowieść o indyjskim bohaterze narodowym, przywódcy powstania sipajów.

Mangal Pandey ma w Indiach status bohatera narodowego. W 1857, wraz z kilkudziesięcioma tysiącami rodaków, zbuntował się przeciw brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Rebelia szybko przerodziła się w trwające ponad rok wielkie i krwawe powstanie antykolonialne. Założona w XVII wieku Kompania Wschodnioindyjska była jedną z najpotężniejszych organizacji w dziejach korporacji handlowych. W połowie XIX wieku w praktyce rządziła w imieniu Imperium Brytyjskiego ogromnym subkontynentem indyjskim. Kompania prowadziła nie tylko handel, lecz także własną politykę, stanowiła i egzekwowała prawo, posiadała armię. Ta składała się w przeważającej części z mieszkańców Indii, służących pod komendą brytyjskich oficerów. Walczących w kolonialnych formacjach tubylców nazywano sipajami. W latach 50. XIX wieku w kraju narastało niezadowolenie spowodowane wyzyskiem i arogancją Kompanii. Iskrą, która spowodowała wybuch powstania, stał się wprowadzony przez Brytyjczyków nowy rodzaj amunicji. Wśród sipajów rozeszła się pogłoska, że naboje są smarowane wołowym i wieprzowym tłuszczem. Sipaje rekrutowali się zarówno spośród indyjskich hinduistów jak i muzułmanów. Jedni i drudzy byli oburzeni: dla pierwszych krowa jest świętym zwierzęciem, dla drugich świnia - stworzeniem nieczystym. Bunt, który zaczął się od odmowy używania nowej amunicji, zmienił się w krwawą wojnę. Niemal 100 tysięcy sipajów wypowiedziało posłuszeństwo swoim brytyjskim dowódcom. Armia rebeliantów mordowała Europejczyków i zdobyła Delhi. Równie brutalna była odpowiedź Brytyjczyków, którzy utopili powstanie we krwi po roku ciężkich zmagań.

O historycznym Mangalu Pandeyu wiadomo niewiele. Jeszcze mniej informacji istnieje na temat niejakiego Williama Gordona - Szkota, oficera brytyjskiej armii, który rzekomo walczył w powstaniu 1857 po stronie zbuntowanych sipajów. Reżyser KETAN MEHTA i jego scenarzysta, Farrukh Dhonda, wypełniają białe plamy historii bujną fabularną fikcją. W "Rebeliancie..." Mangal Pandey (indyjski gwiazdor Aamir Khan) ratuje Gordonowi życie na polu bitwy w Afganistanie. Od tej pory Szkota i Hindusa łączy serdeczna przyjaźń, która przetrwa nawet, gdy los postawi bohaterów po dwóch stronach barykady.

Filmów o powstaniu 1857 zrealizowano w historii indyjskiej kinematografii kilka, ale obraz Ketana Mehty jest z nich najbardziej efektowny i wystawny. Reżyser chciał nakręcić film o rebelii sipajów już w latach 80. Udało mu się przekonać producentów dopiero wówczas, gdy w projekt zaangażował się Aamir Khan. Ketan Mehta nie ucieka przed pokazywaniem na ekranie okrucieństwa rebeliantów, ale widz nie ma wątpliwości, po której stronie znajduje się serce reżysera. "Rebeliant: Ballada o Mangalu Pandeyu" to gorący utwór patriotyczny; Mangal Pandey przedstawiony jest w nim jako apostoł i symbol wolności, zaś powstanie jako pierwszy krok na zakończonej niemal wiek później drodze do niepodległości i odrzucenia kolonialnej zależności od Brytyjczyków. Mehta kończy swój film archiwalnymi ujęciami z Gandhim i Nehru - historycznymi przywódcami, którzy po II Wojnie Światowej odzyskali dla Indii pełną wolność.

Ketan Mehta nazwał swój film balladą, przypominając, że Mangal Pandey to typ bohatera ludowego, legendarnego herosa w stylu Robin Hooda czy Janosika. "Rebeliant: Ballada o Mangalu Pandeyu" to także widowiskowe kino w pełnej krasie - bitwy, okrucieństwo wojny i podniosła patriotyczna wymowa nie przeszkodziła reżyserowi w sięgnięciu po elementy musicalu, formułę lubianą przez filmowców z Indii.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...