Ale kino+
alekino+
Film. REBUS

REBUS


film obyczajowy, Polska, 1977, 85 min.
reżyseria: Tomasz Zygadło
obsada: Gabriela Kownacka, Jerzy Bończak, Marek Frąckowiak, Zbigniew Buczkowski
Premiera w Ale kino+: 30.09.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 429 miejsce w rankingu

Obyczajowy dramat o konfrontacji dwóch młodych ludzi: byłego chuligana, który szuka drogi do uczciwego życia i świeżo upieczonego socjologa, który po trupach dąży do kariery.

Akcja rozgrywa się w prowincjonalnym miasteczku. Młody człowiek imieniem Czesiek (Zbigniew Buczkowski) był tu przywódcą miejscowej bandy chuliganów. Kiedy bohater wraca do miasta po odbyciu służby wojskowej, koledzy już cieszą się na nowe akcje i skoki, które wymyśli ich herszt. Czesiek ma jednak inne plany; zakłada rodzinę, w tajemnicy przed kolegami podejmuje pracę na budowie, jest wzorowym robotnikiem, ma szansę na przydział samodzielnego mieszkania. Tymczasem do miasteczka przybywa Marek (Marek Frąckowiak), młody socjolog z Warszawy. Jego celem są badania nad środowiskiem marginesu społecznego. Marek ma nadzieję, że praca o chuliganach nada rozpęd jego karierze. Socjolog nie przebiera więc w środkach, aby zdobyć jak najbardziej efektowny materiał. Przenika do bandy Cześka, manipuluje młodymi przestępcami, nie waha się nawet wykorzystać jako przynęty swojej dziewczyny (Gabriela Kownacka), która zaszokowana bezwzględnością narzeczonego odchodzi. W końcu Marek prowokuje chuliganów do napadu na budowę. Czesiek usiłuje powstrzymać byłych kumpli - dochodzi do krwawej bójki i interwencji milicji. Wystraszony Marek chce uciec do Warszawy, ale tuż przed odjazdem w pociągu dopada go Czesiek.

"Rebus" to pierwszy film fabularny TOMASZA ZYGADŁY autora, który na początku lat 70. wraz z takimi filmowcami jak Krzysztof Kieślowski, Wojciech Wiszniewski, Andrzej Titkow czy Marcel Łoziński współtworzył nową falę polskiego dokumentu. Dokumentalny rodowód Zygadły czuje się także w zaangażowanym społecznie realizmie "Rebusa".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...