Ale kino+
alekino+
Film. RED ROAD

RED ROAD


thriller, Wlk. Brytania/Dania, 2006, 109 min.
reżyseria: Andrea Arnold
obsada: Kate Dickie, Martin Compston, Nathalie Press, Tony Curran
Premiera w Ale kino+: 24.07.2008 r.
4.50
343
9 głosy | 208 miejsce w rankingu
1
2

Mroczny, znakomity debiut nagrodzony przez jury festiwalu w Cannes. "Red Road", inteligentny thriller porównywany przez krytyków do "Rozmowy" Coppoli, to opowieść o podglądaniu, zemście i paranoi.

Jackie (rewelacyjna Kate Dickie) to ładna kobieta po trzydziestce, której samotności nie rozprasza pozbawiony emocji seks z żonatym kochankiem. Bohaterka pracuje jako operatorka kamer bezpieczeństwa monitorujących Glasgow. Całe dnie spędza przed ścianą monitorów, podglądając codzienne życie na obskurnym blokowisku. Pewnego dnia w polu widzenia jednej z kamer pojawia się człowiek, którego Jackie miała nadzieję już nigdy więcej nie zobaczyć. To były więzień, niejaki Clyde (Tom Curran) - mężczyzna, który odegrał w życiu bohaterki tajemniczą rolę. Jackie wykorzystuje system monitoringu do śledzenia Clyde'a. Zaniedbuje swoje obowiązki; tropienie tego mężczyzny staje się jej obsesją. Jackie nie ogranicza się jednak do podglądania; obserwując Clyde'a obmyśla pewien plan.

"Red Road" to pierwsza odsłona większego projektu pod nazwą Advance Party. Pod tym kryptonimem kryje się wspólne przedsięwzięcie szkockich producentów i duńskiej Zentropy - studia będącego kwaterą główną mistrza Larsa von Triera. Advance Party miało polegać na nakręceniu trzech filmów według dwóch prostych reguł. Po pierwsze akcja każdego z nich miała toczyć się w Szkocji. Po drugie we wszystkich filmach miały pojawić się postaci stworzone przez parę duńskich scenarzystów Lonę Scherfig (autorki "Włoskiego dla początkujących" i "Wilbur chce się zabić"), oraz Andersa Thomasa Jensena, autora związanego blisko z ruchem Dogmy.

"Red Road" jest pierwszym filmem z cyklu Advance Party. Autorka ANDREA ARNOLD zdobyła wcześniej rozgłos i Oscara dzięki znakomitemu dokumentowi "Wasp". Fabularny debiut młodej reżyserki potwierdził pokładane w niej nadzieje. "Red Road" to pierwszorzędne, oryginalne kino, które krytycy usiłowali umieścić gdzieś pomiędzy Hitchcockiem, "Rozmową" F.F. Coppoli i surowym realizmem Dogmy. Klaustrofobiczny, mroczny, podszyty obsesjami i tajemnicą film Arnold zdobył imponującą kolekcję nagród, w tym prestiżowe wyróżnienie jury na festiwalu w Cannes.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...