Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Refn, reżyser bezkompromisowy

Refn, reżyser bezkompromisowy

NWR
film dokumentalny, Francja, 2011, 65 min.
reżyseria: Laurent Duroche
obsada: Liv Corfixen, Ryan Gosling, Zlatko Buric
Premiera w Ale kino+: 24.05.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 411 miejsce w rankingu
Refn, reżyser bezkompromisowy
1
2

Dokument "Refn, reżyser bezkompromisowy" przedstawia sylwetkę Nicolasa Windinga Refna, twórcy kultowego już "Drive". O reżyserze jego stali współpracownicy - m.in. Ryan Gosling i Mads Mikkelsen - mówią: "Radykalny".

Nicolas Winding Refn (syn Andersa Refna, stałego montażysty Larsa von Triera) urodził się w 1970 r. w Kopenhadze, a w latach 80. przeniósł do Nowego Jorku. Potem wielokrotnie i w obie strony pokonywał ocean. Między innymi, by rozpocząć studia w American Academy of Dramatic Arts, a potem próbować szczęścia w Danish Film School. Okazało się zresztą, że Nicolas Winding Refn nie potrzebuje formalnej edukacji, by zadziwiać. Jego debiutancki "Dealer" o tygodniu z życia pushera, odniósł ogromny sukces nie tylko w Danii. Efektem popularności było powstanie dwóch pozostałych części trylogii o podtytułach "Pusher II - Krew na rękach" i "Pusher III - Jestem aniołem śmierci". Już przy realizacji debiutu skrystalizowały się cechy stylu twórczego: zdjęcia do większości filmów kręcone są z ręki, bez prób i w kolejności chronologicznej.

Po "Dealerze" kariera Nicolasa Windinga Refna potoczyła się szybko. W 1999 r. powstał "Bleeder", w obsadzie którego znów pojawili się Kim Bodnia (znany m.in. z Oscarowego "W lepszym świecie" Susanne Bier i serialu "Most nad Sundem") i Mads Mikkelsen. W 2003 r. na festiwalu Sundance premierę miał thriller psychologiczny "Fear X" z Johnem Turturro, rok 2008 przyniósł ekranizację biografii brutalnego przestępcy o pseudonimie "Bronson" z Tomem Hardym w roli tytułowej. Kolejny projekt - "Valhalla Rising" - choć niewątpliwie nosi autorskie znamiona, znacząco różni się od poprzednich. Akcja osadzona jest w czasach Wikingów. To właśnie po obejrzeniu tego filmu z reżyserem skontaktował się Ryan Gosling. Aktor otrzymał z wytwórni scenariusz filmu zatytułowango potem "Drive" i zaproponował Duńczykowi jego realizację. "Drive", który błyskawicznie otrzymał status kultowego, nominowano do Oscara. Film walczył o Złotą Palmę, a Refn otrzymał w Cannes nagrodę za reżyserię.
Współpraca Refna z Goslingiem trwa. W postprodukcji znajduje się najnowszy obraz reżysera pod tytułem "Only God Forgives".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...