Ale kino+
alekino+
Film. Regulamin zabijania

Regulamin zabijania

Rules of Engagement
thriller, USA/Kanada, 2000, 128 min.
reżyseria: William Friedkin
obsada: Samuel Jackson, Tommy Lee Jones
Premiera w Ale kino+: 26.05.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 38 miejsce w rankingu
Regulamin zabijania
1
2

"Regulamin zabijania" z Tommym Lee Jonesem oraz Samuelem L. Jacksonem w reżyserii Williama Friedkina, twórcy takich klasyków, jak "Egzorcysta" czy Oscarowy "Francuski łącznik".

Rok 1968. Dżungla w Wietnamie. Podporucznik Terry Childers (Samuel L. Jackson) ratuje od śmierci towarzysza broni, Hayesa Hodgesa (Tommy Lee Jones). Po latach, gdy Hodges przechodzi na emeryturę, Childers wciąż jest na służbie. Zostaje wysłany do Jemenu, by ewakuować ambasadora (Ben Kingsley) z atakowanej przez protestujących cywilów placówki. Gdy akcja wymyka się spod kontroli, a z rąk jemeńskich snajperów ginie żołnierz marines, pułkownik Childers wydaje rozkaz strzelania do cywilów. Zostanie za to postawiony w stan oskarżenia i to Hodgesa poprosi o obronę przed sądem.

WILLIAM FRIEDKIN, w którym filmową pasję obudził seans "Obywatela Kane'a" Orsona Wellesa, rozpoczynał karierę w telewizji. W połowie lat 60. zrealizował nawet ostatni epizod słynnego "The Alfred Hitchcock Hour". Zaś jego ekranowym debiutem było "Good Times", w którym główne role zagrali popularni wówczas Cher i Sonny Bono. Friedkin odnalazł swoją niszę i powołanie kilka lat później. W 1971 r. zekranizował opartą na faktach powieść o rozpracowywaniu schematu przemytu narkotyków przez Francję. W role funkcjonariuszy policji we "Francuskim łączniku" wcielili się świetni Gene Hackman i Roy Schneider. Ten klasyczny już dziś thriller otrzymał aż 5 statuetek Oscara (rola Hackmana, najlepsza reżyseria, montaż, film oraz scenariusz adaptowany), a na kolejne wyróżnienia Friedkin nie czekał długo. W 1973 r. na ekrany wszedł "Egzorcysta", który zyskał uznanie Akademii Filmowej i otrzymał 2 Oscary: za dźwięk oraz scenariusz adaptowany.

W zrealizowanym w 2000 r. "Regulaminie zabijania" Friedkin prezentuje swoje reżyserskie umiejętności m.in. zbudowania napięcia i konstruowania silnych postaci. W rolach wojennych weteranów wystąpili Tommy Lee Jones (Oscar za "Ściganego") i (nominacja Oscarowa za "Pulp Fiction").
SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...