Ale kino+
alekino+
Film. RELACJA Z MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO W BERLINIE

RELACJA Z MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO W BERLINIE

Live from the festivals: Berlinale
film dokumentalny, Holandia, 2009, 52 min.

Premiera w Ale kino+: 1.03.2009 r.
343

Dokument "Relacja z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie" to wyjątkowy reportaż z ostatniego Berlinale - jednego z trzech najważniejszych festiwali filmowych na świecie. Autorzy docierają z kamerą do gwiazd z czerwonego dywanu, prezentują tegoroczne premiery i ich twórców.

Berlinale znane jest ze swoich politycznych apetytów - Dieter Kosslick, szef festiwalu, wybiera zazwyczaj filmy, które odnoszą się do historii najnowszej i wielkiej, światowej polityki. Dlatego nie zdziwiła obecność w tegorocznym konkursie takich filmów, jak "The Messenger" Orena Movermana, który opowiada o "najgorszej robocie w wojsku", czy "Stormu" Hans-Christiana Schmida o haskim trybunale. Od polityki publiczność mogła odpocząć na malowniczo zrobionym "Cheri" Stephena Frearsa, który wykorzystał urok Michelle Pfeiffer, obsadzając ją w roli podstarzałej kurtyzany uwodzącej zepsutego 19-latka. Z Frearsem pod względem rozmachu konkurować mógł Keige Chen i jego "Forever Enthralled" - epicka historia śpiewaka opery chińskiej specjalizującego się w rolach kobiecych.

Oprócz premier filmowych 2009 roku, twórcy dokumentu prezentują również twórców i aktorów. Rozmawiają m.in. z Kate Winslet i Michelle Pfeiffer, relacjonują konferencję prasową z Renee Zellweger oraz z Demi Moore przy okazji premiery filmu z jej udziałem "Happy Tears". Przysłuchują się rozmowie Steve'a Buscemiego z dziennikarzami o projekcie "Rage". Uwagę poświęcają również wschodzącym gwiazdom, w tym Davidowi Krossowi z filmu "Lektor. Zaklinacz słów". Rozmawiają też z Leonardo DiCaprio, ale tym razem nie jako z aktorem, a producentem filmu "11th Hour". W dokumencie zaprezentowany został również film "Notorious" o życiu zastrzelonego w 1997 rapera Christophera "Biggie'go" Wallace'a.

"Relacja..." prezentuje również zwycięzców. Jury pod przewodnictwem aktorki Tildy Swinton nagrodziło Złotym Niedźwiedziem film "Milk of Sorrow" Claudii Llosy, reżyserki "Madeinusy", filmu pokazywanego na 2. Festiwalu Filmy Świata Ale Kino! Srebrnego Niedźwiedzia przyznano dwóm skromnym i skrajnie różnym filmom. Dobrze przyjęty przez krytyków "Gigant" Adriana Binieza to ostentacyjnie skromna w formie historia nietypowego podglądacza, pracownika supermarketu, który obserwuje obrazy z zainstalowanych w sklepie monitorów. Drugi z laureatów Srebrnego Niedźwiedzia, niemiecki "Alle Anderen" Maren Ade, to fascynująca psychodrama, w której widz przygląda się parze trzydziestolatków-outsiderów.

Berlin zaprezentowany w dokumencie to także liczby. W 2009 roku na festiwal zjechało się 4000 dziennikarzy, 200 000 widzów, a wyświetlonych zostało prawie 400 filmów.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...