Ale kino+
alekino+
Film. RELACJA Z MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO W CANNES

RELACJA Z MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO W CANNES

Live from the Festivals: Cannes
film dokumentalny, 52 min.

Premiera w Ale kino+: 7.06.2009 r.
343
RELACJA Z MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO W CANNES

Festiwal w Cannes - najwięksi reżyserzy, najgorętsze emocje, najbardziej olśniewające sukcesy i najdotkliwsze porażki. Ale kino! zaprasza na reportaż z tegorocznego święta kina.

Żaden inny festiwal filmowy nie budzi takich emocji, jak Cannes - największa i najbardziej prestiżowa uczta wszystkich miłośników kina. Tegoroczny festiwal, w którym - jak co roku - stanęli w szranki najwięksi reżyserzy, budził szczególne emocje. Od dawna już mówiło się o premierze "Antychrysta", którym Lars Von Trier miał rozliczyć się z własną depresją i z tymi, którzy przestali już w niego wierzyć. Pierwszy pokaz filmu przyniósł całkowicie sprzeczne opinie: publiczność klaskała i gwizdała jednocześnie. Von Trier wywołał skandal, jakiego w Cannes dawno nie było. Z festiwalu wyjechał jednak bez nagrody - statuetkę odebrała jedynie grająca w jego filmie Charlotte Gainsbourg. Triumfował zimny intelektualista Michael Haneke, ulubieniec Cannes od czasu "Funny Games". Jego "Biała Wstążka" to rozliczenie z mitem starego dobrego świata. Pokazując klęskę metod wychowawczych, Haneke diagnozuje późniejsze "totalitarne" choroby, jak komunizm, czy faszyzm.

W Cannes, po źle przyjętym "Antychryście", czy rozczarowującym "Pragnieniu" Park Chan-wooka, o Hanekem mówiło się, że ratuje honor mistrzów. Tych natomiast w konkursie głównym nie brakowało - kosztem debiutantów, z których żaden w tym roku nie dostał się do najważniejszej sekcji festiwalu. W konkursie ramię w ramię stanęli - obok von Triera i Hanekego - Ken Loach, Quentin Tarantino, Jane Campion, Alain Resnais czy Ang Lee.

Alan Resnais, odbierając w Cannes nagrodę specjalną za całokształt twórczości, mówił, że - wbrew różnym opiniom - w kinie tak dobrze jeszcze nigdy nie było. Bez wątpienia jego słowa potwierdza prestiżowa sekcja Un certain regard, w której Cannes prezentuje swoje odkrycia. Młodzi, często jeszcze nieznani światu, twórcy mogli zaprezentować publiczności festiwalu swoje spojrzenie na świat. Olśnił subtelny obraz francuskiej reżyserki, Mii Hansen-Løve, "Le pere de mes enfants".

"Relacja z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes" prezentuje tegorocznych mistrzów i debiutantów, zwycięzców i zwyciężonych, uwielbianych i nienawidzonych przez publiczność.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...