Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. RELACJA Z MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO W WENECJI

RELACJA Z MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO W WENECJI

Live from the Festivals: Biennale - The Venice Film Festival
film dokumentalny, 2009, 52 min.

Premiera w Ale kino+: 24.09.2009 r.
343

"Relacja z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji" to wyjątkowy reportaż z najstarszej imprezy filmowej świata. Już po raz 66. wenecka wyspa Lido gościła największe osobistości współczesnego kina, a Złote Lwy trafiły w ręce wybitnych twórców.

Festiwal Filmowy w Wenecji to - obok Cannes i Berlina - najważniejsza impreza gromadząca międzynarodowe środowisko filmowe. W tym roku podczas 11 dni festiwalu pokazano w sumie 231 filmów z 74 krajów świata. W głównym konkursie zaprezentowano 23 produkcje. W jury, pod przewodnictwem reżysera Anga Lee, znaleźli się francuska aktorka Sandrine Bonnaire, włoska reżyserka i scenarzystka Liliana Cavani oraz amerykański reżyser Joe Dante. W tematyce filmów tegorocznej edycji festiwalu prym wiodła polityka - głównie krytyka amerykańskiego kapitalizmu ("Capitalism: A Love Story" Micheala Moore'a, "Intrygant" Stevena Soderbergha i "The Man Who Stare at Goats" Granta Heslova) oraz problematyka Bliskiego Wschodu (m.in. "Zanan bedoone mardan" Shirin Neshat).

Festiwal otworzył najnowszy film Giuseppe Tornatore - "Baaria", obraz opowiadający o różnych generacjach mieszkańców tytułowego sycylijskiego miasteczka. O Złote Lwy walczyły również m.in. "The Rode" Johna Hillcoata - kolejna po filmie "To nie jest kraj dla starych ludzi" ekranizacja powieści Cormaca McCarthy'ego, "A Single Man", reżyserski debiut Toma Forda, byłego szefa domu mody Gucci, japoński "Tetsuo: The Bullet Man" w reżyserii Shinyi Tsukamoto czy niemiecki "Soul Kitchen" Fatiha Akina, autora nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem za "Głową w mur" i docenionego w Cannes za film "Na krawędzi nieba". Imprezę zakończył pokaz pierwszego chińskiego obrazu science-fiction "Chengdu, wo ai ni" (Chengdu, I Love You) w reżyserii Fruita Chana.

Twórcy "Relacji z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji" prezentują także tegorocznych zdobywców nagród za najlepsze kreacje aktorskie. W tym roku otrzymali je Colin Firth ("A Single Man" Toma Forda) i Kseniya Rappaport ("La doppia ora" Giuseppe Capotondi). Złote Lwy powędrowały do Samuela Maoza za film "Lebanon" - opowieść o wojnie w Libanie widzianej z perspektywy czołgu. Srebrne Lwy przyznano natomiast irańskiej reżyserce Shirin Neshat za "Zanan bedoon mardan" - historię zamachu stanu z 1953 roku. Nagrodę Specjalną festiwalu otrzymał obraz "Soul Kitchen" Faitha Akina, ukazujący losy hamburskiego właściciela restauracji, który zmaga się z problemami swojego lokalu i nie może pogodzić się z upływającym czasem. "Relacja z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji" wzbogacona jest również o wywiady z twórcami i przegląd gwiazdorskich kreacji prosto z czerwonego dywanu.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...