Ale kino+
alekino+
Film. REPRISE. OD POCZĄTKU RAZ JESZCZE

REPRISE. OD POCZĄTKU RAZ JESZCZE

Reprise
obyczajowy, Norwegia, 2006, 105 min.
reżyseria: Joachim Trier
obsada: Anders Danielsen Lie, Espen Klouman-Hřiner, Espen Klouman-Hřiner, Viktoria Winge
Premiera w Ale kino+: 19.01.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 61 miejsce w rankingu
REPRISE. OD POCZĄTKU RAZ JESZCZE

Kolejne pokolenie Trierów wkracza na światową scenę kina. Joachim Trier, bratanek Larsa von Triera, w melancholijny i dowcipny sposób buduje panoramę młodych mieszkańców Oslo - marzycieli i kontestatorów.

Mają po dwadzieścia parę lat, nieprzeciętne plany na życie i wielkie ambicje. I choć są najlepszymi kumplami, ich przyjaźń podszyta jest ostrą rywalizacją. I nie chodzi o dziewczyny, samochody, ani sport, ale o... literaturę. Każdy z nich pisze własną powieść, a potem razem wysyłają je do wydawnictwa. Drukiem ukazuje się tylko jedna - ta, którą napisał Philip (Anders Danielsen Lie). Philip odnosi sukces, zbiera dobre recenzje, ale niedługo potem wpada w depresję - choć przyczyną załamania nerwowego nie jest kariera, ale dziewczyna, Kari (Viktoria Winge). Przyjaciel Philipa, Erik (Espen Klouman-Hřiner), również dopina swego, choć jego kariera nie jest tak spektakularna. Erik za to, w przeciwieństwie do Philipa, literaturze chce się poświęcić bez reszty. Dlatego ślubuje sobie, że kiedy jego książka ukaże się drukiem, zerwie ze swoją dziewczyną i odwróci się od świata.

Rzadko zdarzają się debiuty w podobny sposób spełnione, jak pierwszy film JOACHIMA TRIERA, bratanka słynnego Larsa von Triera. Intymny, skondensowany portret młodych mieszkańców Olso podbił serca publiczności, ale najpierw zjednał sobie krytyków i jurorów czołowych festiwali: w Rotterdamie "Reprise. Od początku raz jeszcze..." otrzymał Movie Zone Award, w Toronto Discovery Award, a w Karlowych Warach nagrodę dla najlepszego filmu i statuetkę Don Kiszota. "Przyznam, że niewiele widziałem filmów tak znakomicie oddających >>nieznośną lekkość młodości<< - z jej oczekiwaniami, niepokojem, entuzjazmem i melancholią. Ale też z jej pozami i snobizmami" - pisał jeden z polskich krytyków, a James Rocchi z "Cinematical" okrzyknął "Reprise" filmem hipsterskim. Jako hipstera opisywał też samego Joachima Triera, który w wywiadzie z nim przyznawał: "Razem z Eskilem Vogtem pracowaliśmy nad thrillerem i nagle wyszedł z niego film o młodych ludziach z Oslo. Początkowo byliśmy tym zażenowani. Ja od siedmiu lat mieszkałem wtedy w Londynie, Eskil w Paryżu i od początku obiecywaliśmy sobie, że nie zrobimy filmu o ludziach, których znamy z Olso. Ale to było silniejsze od nas". Jak się później okazało, Oslo okazało się tematem na tyle nośnym, że Joachim Trier wrócił do niego w swoim kolejnym filmie, kończonym właśnie "Oslo, 31. August". Główną rolę również zagra Anders Danielsen Lie. "Reprise. Od początku raz jeszcze..." to także uczta muzyczna. Na ścieżce dźwiękowej znalazły się piosenki, które - jak mówił Joachim Trier - wyznaczają jego muzyczne dojrzewanie: od Joy Division po Le Tigre. A na ścianie pokoju Philipa - uwaga! - wisi plakat polskiego zespołu Brygada Kryzys.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...