Ale kino+
alekino+
Film. REPUBLIKA NADZIEI

REPUBLIKA NADZIEI


film historyczny, Polska, 1986, 157 min.
reżyseria: Zbigniew Kuźmiński
obsada: Andrzej Szczytko, Jolanta Grusznic, Krzysztof Milkowski, Leon Niemczyk
Premiera w Ale kino+: 27.06.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 31 miejsce w rankingu

"Republika nadziei" przedstawia losy kilku uczniów wielkopolskiego gimnazjum na tle burzliwych wydarzeń historycznych: I wojny światowej i walk o odzyskanie niepodległości.

Akcja zaczyna się w roku 1913. Główny bohater to Feliks Krogulecki (Andrzej Szczytko), gimnazjalista zaangażowany w działalność nielegalnych polskich organizacji młodzieżowych przeciwstawiających się prowadzonej przez zaborcę akcji germanizacyjnej. Feliks rywalizuje też ze swoim niemieckim kolegą, Oskarem von Wedowem (Krzysztof Milkowski), o względy pięknej Kornelii (Jolanta Grusznic). Po wybuchu wojny, chłopak zostaje wcielony do armii pruskiej. Dezerteruje jednak z wojska, by uczestniczyć w zakładaniu tytułowej "republiki nadziei" - czyli Republiki Ostrowskiej - zalążka niezależnych polskich struktur państwowych. Bierze też udział w Powstaniu Wielkopolskim. Finał filmu następuje 10 listopada 1918 r., w przeddzień odzyskania przez Polskę niepodległości. Powstanie Wielkopolskie odnosi zwycięstwo, Feliks ginie jednak w pojedynku ze swoim starym wrogiem Oskarem.

Film historyczny ZBIGNIEWA KUŹMIŃSKIEGO, reżysera znanego dzięki takim tytułom jak "Agent nr 1" i "Między ustami, a brzegiem pucharu".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...