Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. REQUIEM DLA SNU

REQUIEM DLA SNU

Requiem for a Dream
dramat, USA, 2000, 96 min.
reżyseria: Darren Aronofsky
obsada: Christopher McDonald, Ellen Burstyn, Jared Leto, Jennifer Connely, Marlon Wayans
Premiera w Ale kino+: 19.05.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 50 miejsce w rankingu

Oszałamiająca i przerażająca podróż w podświadomość ludzi uzależnionych w kultowym filmie Darrena Aronofsky'ego "Requiem dla snu".

Wychowany na nowojorskiej ulicy, znerwicowany Harry (Jared Leto) odwiedza owdowiałą matkę Sarę (Ellen Burstyn) wyłącznie po to, aby zabrać jej telewizor. Chce zastawić go w lombardzie, bo razem ze swoją dziewczyną, pochodzącą z zamożnego domu Marion (Jennifer Connely) i zamieszanym w mafijne środowisko przyjacielem Tyronem (Marlon Wayans) próbuje rozkręcić narkotykowy biznes. Zamiast zarobić na interesie, cała trójka pogrąża się jednak w uzależnieniu i stacza na dno. W tym samym czasie matka Harry'ego otrzymuje telefon z informacją, że została wybrana do udziału w telewizyjnym show. Ponieważ chce jak najlepiej wypaść w programie, postanawia mocno się odchudzić. Zaczyna brać psychedrynę (amfetaminę) w pigułkach, które - jak się okazuje - działają nie tylko na tuszę. Sara - uzależniona dotąd od telewizji - tym razem uzależnia się od leków, a pod ich wpływem zaczyna mieć przywidzenia i wpada w stany paranoidalne.

Po "Requiem dla snu" - adaptacji powieści Huberta Selby'ego Jr., który w filmie pojawia się w roli policjanta przeszukującego Tyrona - przy nazwisku DARRENA ARONOFSKY'EGO obok słowa "reżyser" konsekwentnie pojawia się inne: kultowy. Od młodości Aronofsky miał skłonność do niekonwencjonalnych zachowań - malował graffiti na samochodach, zamiast zbierać awokado na saksach zaczął studiować Torę, a wreszcie trafił na Harvard, gdzie studiował reżyserię i animację. Dzięki sukcesom krótkometrażowego filmu dyplomowego "Supermarket Sweep", nagrodzonego przez American Film Institute, szybko zebrał pieniądze na debiut. Za błyskotliwy, czarno-biały, wykorzystujący abstrakcyjną grafikę "Pi" (1998) o genialnym matematyku, który usiłuje odkryć kod do tajemnic wszechświata, otrzymał m.in. nagrodę za reżyserię na festiwalu w Sundance oraz Independent Spirit Award. Popisem pomysłowości i realizacyjnego warsztatu było również zrealizowane dwa lata później "Requiem dla snu". Aronofsky wykorzystał w nim podzielony ekran, napisy i czarno-białe wstawki, zwolnione i przyspieszone tempo konkretnych scen, ożywające przedmioty (np. przerażającą lodówkę), a także niewiarygodnie szybki montaż (podczas gdy liczba cięć w 100-minutowym filmie nie przekracza tysiąca, w "Requiem dla snu" wynosiła 2000). Efektowna forma - jak podkreślali krytycy - przypomina tu okrutny, tytułowy sen i okazuje się konsekwentnym sposobem pokazania rzeczywistości z perspektywy ludzi, których świat w oszałamiającym tempie całkowicie się rozsypuje.

"To nie jest film o narkotykach" - przyznawał sam Darren Aronofsky. "Chciałem pokazać, że nie ma różnicy między nałogowym piciem kawy, braniem narkotyków, opychaniem się słodyczami i oglądaniem telewizji. To opowieść o ludziach, którzy skaczą z samolotu i nagle orientują się, że nie mają spadochronów: mogą tylko uderzyć o ziemię". Aby nałóg pokazać jeszcze bardziej wiarygodnie, Aronofsky kazał Marlonowi Wayansowi i Jaredowi Leto przez cały okres zdjęć unikać seksu i cukru, a sam Leto zaprzyjaźnił się z autentycznymi narkomanami z Nowego Jorku. Początkowo przerażona scenariuszem była nawet nominowana za rolę Sary do Oscara Ellen Burstyn (zgodziła się na występ w filmie dopiero po obejrzeniu "Pi"), a rezygnacji z pewnych scen - zwłaszcza tej, w której Harry wbija sobie igłę w otwartą ranę - bezskutecznie domagali się dystrybutorzy.

"Requiem dla snu" okazał się również początkiem nowego etapu w karierze Jennifer Connely, która zagrała wkrótce w debiucie Eda Harrisa "Pollock" i "Pięknym umyśle", za który otrzymała Oscara.

Sam Aronofsky zrealizował "Źródło" (2006), gdzie w głównej roli obsadził żonę Rachel Weisz. Podobnie jak do dwóch poprzednich filmów reżysera muzykę napisał Clint Mansell, wokalista i gitarzysta grupy Pop Will Eat Itself - fragmenty jego ścieżki dźwiękowej do "Requiem dla snu" zostały wykorzystane m.in. w zwiastunach drugiej części "Władcy pierścieni" Petera Jacksona.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...